New Economic Prospects to Open in Samarkand
2025-03-31 8On April 3–4, 2025, Samarkand will host a historic event: the first-ever Summit between the European Union and Central Asia. The meeting will be chaired by the President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, and will include the participation of the leaders of Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, and Turkmenistan.
Infographic: Trade, Economic and Investment Cooperation Between Uzbekistan and EU Countries
2025-03-31 10In the lead-up to the “Central Asia – European Union” Summit, which will take place on April 3–4, 2025, in Samarkand, the Center for Economic Research and Reforms (CERR) has prepared an infographic reflecting the dynamics of Uzbekistan’s foreign trade and investment cooperation with the European Union countries over the past 7 years
Boy tarixdan kuchli kelajak sari: Markaziy Osiyo – yagona madaniyat makoni
2025-03-31 10O‘zbekiston va Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi munosabatlarning bugungi darajasi davlat rahbarlarining o‘z xalqining milliy qadriyatlarini asrab-avaylash va yuksaltirish borasida hamkorlikdagi harakatlari samarasi ekanini mamnuniyat bilan qayd etish mumkin.
Марказий Осиё мамлакатларининг энергетика соҳасидаги ҳамкорлик алоқалари мустаҳкамланиб бормоқда
2025-03-31 3Сўнгги йилларда Ўзбекистон, Тожикистон, Қирғизистон, Қозоғистон ва Туркманистон Республикалари билан барча соҳалар қатори энергетика соҳасидаги ҳамкорлик алоқалари ҳам тобора мустаҳкамланиб бормоқда.
Исторический саммит в Худжанде: новый этап регионального сотрудничества
2025-03-31 131 марта в Худжанде состоится поистине историческое событие – саммит лидеров Узбекистана, Таджикистана и Кыргызстана.
Central Asia – European Union: Towards a Strategic Partnership
2025-03-31 1On April 3-4 of this year, Samarkand will host the first-ever high-level meeting between the European Union and the Central Asian countries. This landmark event will open a new chapter in relations between the regions, marking a transition to a qualitatively new level of multilateral cooperation.
Ўзбекистон Халқаро вольфрам саноати ассоциациясига аъзо бўлди
2025-03-31 2Ўзбекистон технологик металлар комбинати (ЎзТМК) вольфрам саноатининг энг нуфузли ташкилоти – Халқаро вольфрам саноати ассоциацияси (ITIA)нинг тўлақонли аъзосига айланди.
Янги Ўзбекистон дипломатияси: ижадал ва самарали қадамлар
2025-03-31 3Ўтган йил жонажон Ватанимиз учун ниҳоятда баракали бўлди. Юртимиз ҳаётида юз бераётган беқиёс ва шиддатли ўзгаришлар, шаҳар ва қишлоқларимиз қиёфаси тобора обод ва гўзал бўлиб бораётганини ҳисобга олиб, 2024 йил ҳар томонлама самарали, хосиятли ва файзли бўлди, деб айтишга барча асосларимиз бор.
Тошкент парламент дипломатияси маркази сифатида: Парламентлараро Иттифоқнинг юбилей Ассамблеяси
2025-03-27 662025 йил апрель ойида Тошкент Марказий Осиё тарихида биринчи марта Парламентлараро Иттифоқнинг (ПИ) 150-юбилей Ассамблеясини қабул қилади. Ушбу тадбир 100 дан ортиқ миллий парламентлардан 2000 дан ортиқ парламент аъзоларини бирлаштиради, бу эса асосий глобал масалаларни муҳокама қилиш учун ноёб имконият яратади.
Водная дипломатия Центральной Азии
2025-03-27 53Дефицит воды становится все более актуальной проблемой не только в Узбекистане, но и во всем мире. Изменение климата, современный экологический кризис и ситуации, которые не зависят от природы, повышают ценность живительной влаги и требуют осознанных целенаправленных действий по ее сбережению.