Борьба с коррупцией – приоритетное направление государственной политики Узбекистана
2024-11-06 284Коррупция оказывает всестороннее негативное влияние на общество, затрагивая качество жизни, усиливая социальное неравенство, подрывая доверие к государственным институтам, способствуя росту преступности, деморализуя общество и препятствуя проведению необходимых реформ.
Ўзбекистон – Марказий Осиёдаги янгича тартибот бунёдкори
2024-11-06 307Халқаро муносабатларнинг бугунги босқичида бир-бирига қарама-қарши бўлган икки парадигма – конфликт ва ҳамкорликлар ўзига хос тарзда намоён бўлмоқда.
Сифатли таълим – барқарор ривожланиш мақсадларига эришишнинг энг қисқа йўлидир
2024-11-06 271Стратегик ислоҳотлар жараёнида Ўзбекистон ўз олдига улкан мақсад ва режаларни қўйган. Уларни ҳаётга татбиқ этиш учун Ўзбекистонга жадал ислоҳотлар суръатига мос етук кадрлар, мутахассислар зарур.
Ўзбекистон ижодкор ёшларни қандай қўллаб-қувватлайди
2024-11-06 249Маърифатпарвар шоиримиз Абдулҳамид Чўлпоннинг “Адабиёт яшаса – миллат яшар” деган ҳикматли сўзларида чуқур маъно бор. Муҳтарам Президентимиз “Адабиёт – халқнинг юраги” деб такрор-такрор айтадилар. Адабиётга катта эътибор билан қараб, адибларни доим қўллаб-қувватлайдилар.
Роль Узбекистана в развитии прогресса и единства тюркского мира
2024-11-06 169В условиях глобальной турбулентности и поиска новых моделей международного сотрудничества, Узбекистан уверенно выдвигается на передний план в качестве ключевого игрока в Организации тюркских государств (ОТГ).
Yangi O‘zbekistonda Konstitutsiya va odil sudlov tamoyillari
2024-11-06 541O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida inson huquqlari va erkinliklarining ustuvorligi qoidasi, insonning hayoti, erkinligi, sha’ni va qadrqimmati oliy qadriyat ekanligi, fuqarolarning sud orqali himoyalanishga bo‘lgan huquqlari, odil sudlov prinsiplari, sud davlat hokimiyatining mustaqil tarmog‘i ekanligi, sudlarning mustaqilligi va faqat qonunga bo‘ysunishi, aybsizlik prezumpsiyasi kabi qator fundamental, umum e’tirof etilgan va xalqaro huquq normalaridaham o‘z aksini topgan.
Рақамлаштириш Ўзбекистонда сув танқислиги муаммоларини оқилона ҳал қилиш имконини беради
2024-11-06 139Иқлим ўзгариши, музликларнинг эриши билан боғлиқ охирги 20-30 йилда кузатилаётган тенденция давом этадиган бўлса, минтақанинг асосий сув таъминоти ҳисобланган икки йирик дарё – Амударё ва Сирдарё оқими яқин йилларда ҳозиргидан 10-15 фоизга қисқариши мумкин.
Реформы в Узбекистане отражают стремление к более открытой и инклюзивной политической системе, что является залогом дальнейшего развития страны
2024-11-06 125В Ташкенте состоялась пресс-конференция миссий международных наблюдателей на прошедших 27 октября выборах, представляющих структуры Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе.
О чем регулярно беседует Президент Узбекистана с предпринимателями страны
2024-11-06 155Ежегодный, уже ставший традиционным, открытый диалог Президента Шавката Мирзиёева с предпринимателями, в очередной раз дал импульс новым идеям и проектам представителям всех категорий бизнеса. В этом году обсуждения на главной площадке в мире узбекского бизнеса прошли 20 августа в Нукусе. На мероприятии глава государства озвучил новые инициативы по пяти направлениям.
Развитие «зеленой» энергетики – одна из ключевых задач развития Узбекистана
2024-11-06 178Принятая в 2022 г. в Узбекистане Программа по переходу на «зеленую» экономику и обеспечению «зеленого» роста до 2030 г. своей основной целью поставила: