Глобальный диалог о многомерной бедности в Узбекистане
2024-08-29 34127-29 августа эксперты из более чем 60 стран соберутся, чтобы обсудить сложные аспекты проблемы бедности. Борьба с бедностью является одним из главных приоритетов Целей устойчивого развития ООН (ЦУР). ЦУР 1 заключается в том, чтобы искоренить бедность во всем мире во всех ее формах к 2030 году.
8-10 сентябрь кунлари Самарқанд дунёдаги иккита йирик тўқимачилик ассоциациясининг биринчи қўшма конференциясини ўтказади
2024-08-29 372Самарқандда бундай миқёсдаги тадбир ўтказилаётгани Ўзбекистоннинг глобал тўқимачилик таъминоти занжиридаги тобора ортиб бораётган ролини тасдиқлайди
Қашшоқлик муаммосини фақат ижтимоий ёрдам билан ҳал қилиб бўлмайди
2024-08-29 601Замонавий Ўзбекистоннинг муҳим хусусияти инсон қадри, шаънини юксалтириш бош масала қилиб белгиланганлигида кўринади. Бунинг учун, муҳим воситалар ва усуллардан фойдаланиш зарур бўлиб, булар орасида маҳалла институтлари ўзига хос ўринга эга.
Ўзбекистон кучли ижтимоий сиёсатни ривожлантириш йўлида
2024-08-29 315Мамлакатимизда амалга оширилаётган ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар динамикасига мос равишда аҳолини ижтимоий қилиш, самарали ижтимоий ҳимоя сиёсатини юритишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Ўзбекистоннинг янги экспорт стратегиялари
2024-08-29 511Бугун дунё ҳамжамиятида савдо чекловлари сақланиб қолаётган шароитда янги бозорлар топиш энг долзарб вазифа бўлиб турибди. Чунки бу аҳоли даромадларини ошириш, қўшимча иш ўринлари яратиш, ишлаб чиқаришни кўпайтиришда муҳим.
Янги Ўзбекистон парламентининг янги ваколатлари
2024-08-29 254Ўтган тарихий даврлардаги каби, давлатчилигимизнинг Учинчи Уйғониш даврининг асоси ва устувор йўналишлари – илм-фан ва замонавий технологияларни ривожлантириш бўлиб, улар мамлакатимиз иқтисодиётини кескин ривожлантириш, халқ фаровонлигини ва миллатнинг гуллаб-яшнашини тубдан юксалтиришнинг ҳаракатлантирувчи кучига айланишга қаратилган.
Ўзбекистон барқарор ривожланиш мақсадлари бўйича ўз мажбуриятларини тўлиқ бажариш йўлидан бормоқда
2024-08-29 456Ўзбекистон 2030 йилгача барқарор ривожланиш бўйича белгиланган миллий мақсад ва вазифаларга ўз вақтида ва сифатли эришиш учун мустаҳкам пойдевор яратди. Бу ишончни "Ўзбекистон – 2030" тараққиёт стратегияси БМТнинг барқарор ривожланиш мақсад ва вазифаларини амалга ошириш билан мутаносиблиги ва ўзаро шартлилиги билан изоҳлаш мумкин.
2024-08-29 520Обретение независимости - это история не только государственности, но и народа, судеб людей, будущего страны. Именно поэтому суверенитет является важнейшей ценностью для любого государства. Для граждан же мирная жизнь и стабильность в обществе представляют основные достижения, которые приносит независимость.
Қурилиш соҳаси Ўзбекистоннинг иқтисодий ривожининг драйвери сифатида
2024-08-29 363Ўтган йили биргина инвестиция дастури доирасида 2 минг 535 та ижтимоий ва инфратузилма объектларида қурилиш ва реконструкция ишлари бажарилгани, “Ташаббусли бюджет” тизими асосида маҳаллаларимиздаги 4 минг 700 та объектда 5,5 триллион сўмлик қурилиш ва ободонлаштириш ишлари амалга оширилгани ҳам шундан далолат беради.
2024-08-26 376Африканский континент в последние годы входит в приоритеты внешней политики большинства стран мира, которые обращают особое внимание на этот перспективный быстрорастущий рынок. Здесь сосредоточены колоссальные ресурсы и огромный потенциал.