Yangi O‘zbekistonda sud-huquq tizimi islohoti: sudyalar mustaqilligi kimga bog‘liq
2024-12-20 553“O‘zbekiston – 2030” strategiyasining ikkinchi ustuvor yo‘nalishi bo‘lib, sud hokimiyati mustaqilligini, fuqarolarning huquq va erkinliklarini ishonchli himoya qilishni kafolatlashni, davlat boshqaruvini mustahkamlashni nazarda tutadi. sud-huquq tizimidagi huquq.
Афғонистондаги воқеаларга ўзбек халқи ҳеч қачон бефарқ бўлмаган
2024-12-20 150Бирлашган Миллатлар ташкилоти каби нуфузли халқаро тузилмалар, хорижий мамлакатлар, жумладан, Европа давлатлари етакчилари, машҳур компаниялар раҳбарлари Ўзбекистоннинг Марказий Осиёдаги бетакрор ўрнини, айниқса, нафақат мамлакатда, балки бутун минтақада барқарорликка эришиш, осойишталикни асраб-авайлаш масаласида юзага келадиган вазиятларда фавқулодда ечим топа олиш, минтақа ва бутун дунё мамлакатлари билан дўстона ва хайрихоҳ муносабатни йўлга қўйиш қобилиятини эътироф этишмоқда.
Туризм – будущее экономики Нового Узбекистана
2024-12-16 181Узбекистан с его богатым и разнообразным культурным и природным наследием имеет все шансы стать одним из ключевых игроков на мировом рынке туризма. В последние годы Правительство Республики активно работает над развитием туристической отрасли, осознавая ее значимую роль для национальной экономики.
O‘zbekiston chet el tajribasini Prezident ta’lim muassasalari tizimiga qanday tadbiq etmoqda
2024-12-16 139Oʻzbekistonda ta’lim-tarbiya, ilm-fanga e’tibor ham mutlaqo o‘zgardi. Xususan, maktabgacha, umumiy o‘rta va oliy ta’lim sohalari, ilmiy-tadqiqot muassasalarini rivojlantirish bo‘yicha tizimli, izchil va kompleks chora-tadbirlar amalga oshirib kelinmoqda. Bu borada qator muhim farmon, qaror va dasturlar qabul qilinmoqda.
O‘zbekiston: Madaniyatni rivojlantirish – Milliy individuallikni saqlashning asosiy vositasi
2024-12-16 146Madaniyat va san’at insoniyat tamadduni, milliy o‘zlik va ruhiy barkamollikning asosi bo‘lib, har bir davlat taraqqiyotining muhim ko‘rsatkichidir. Xalqning ma’naviy yuksalishi, uning tarixi, buguni va kelajagini ifoda etuvchi bu sohalarning rivoji zamon talabiga mos yondashuvni taqozo etadi.
Как Новый Узбекистан снижает государственное участия в экономике
2024-12-16 138Так, после сравнительного анализа международных лучших практик Узбекистан внедрил принцип "Желтых страниц", чтобы уменьшить присутствие государства в экономике. В соответствии с этим принципом запрещено создание государственных предприятий (ГП), если в соответствующей отрасли уже функционируют не менее 5 частных компаний.
2024-12-16 162Так, после сравнительного анализа международных лучших практик Узбекистан внедрил принцип "Желтых страниц", чтобы уменьшить присутствие государства в экономике. В соответствии с этим принципом запрещено создание государственных предприятий (ГП), если в соответствующей отрасли уже функционируют не менее 5 частных компаний.
В Узбекистане разрабатывается программа «От бедности – к процветанию»
2024-12-16 201В последние годы Узбекистан демонстрирует впечатляющие успехи в снижении бедности благодаря целенаправленной государственной политике, которая сосредоточена на комплексном улучшении жизненных условий граждан. Политика страны включает в себя стратегическое сочетание экономических реформ, социальной поддержки и улучшения общественных услуг.
Ўзбекистонда қонун ижодкорлиги халқаро тажриба ва миллий амалиётга асосланади
2024-12-16 181Давлатимиз тараққиёти янги босқичга қадам қўйган ҳозирги даврда ижтимоий ҳаётнинг барча жабҳаларини модернизация қилиш ва ҳуқуқий давлат барпо этиш йўлида улкан ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
Борьба с коррупцией – приоритетное направление государственной антикоррупционной политики Нового Узбекистана
2024-12-13 246Конвенции ООН против коррупции (UNCAC) обязывает стран-участниц проводить «эффективную, скоординированную антикоррупционную политику», которая определяет цели и комплекс приоритетных задач по противодействию коррупции.