Узбекистан экспортирует свою продукцию в 115 стран
2024-11-27 300Экспорт — это драйвер экономики, позволяющий развивать производство, создавать новые рабочие места, увеличивать ВВП. Поэтому каждое государство старается поддерживать предприятия, стремящиеся к наращиванию экспорта своей продукции на зарубежные рынки. В данной статье мы рассмотрим комплекс мер прямой поддержки экспортёров в Узбекистане.
Ўзбекистоннинг рақамли трансформацияси Марказий Осиёда минтақавий интеграцияга ёрдам бермоқда
2024-11-27 610Маълумки, Янги Ўзбекистонни барпо этиш ва ривожлантириш бўйича қабул қилинган муҳим стратегик ҳужжатлар – “Рақамли Ўзбекистон – 2030”, “2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси” ҳамда “Ўзбекистон – 2030” стратегиясида барча ҳудуд ва тармоқларни рақамли трансформация қилиш белгиланган.
Ўзбекистон яшил энергетикани ривожлантиришни рағбатлантирмоқда
2024-11-24 237Охирги 6-7 йилда Ўзбекистонда “яшил” иқтисодиёт, хусусан, “яшил” энергетикани ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бу борада қайта тикланувчи энергия манбалари асосида электр энергиясини ишлаб чиқариш ҳажмларини ошириш бўйича дадил қадам ташланди.
Ислоҳот ва инновациялар Янги Ўзбекистонда қишлоқ хўжалигини барқарор ривожлантириш учун мустаҳкам замин яратмоқда
2024-11-22 324Аграр соҳага алоҳида эътибор қаратилмаган дунёнинг ҳар қандай давлатида иқтисодий ривожланишни тасаввур этиш жуда қийин. Чунки ҳар бир давлатда фуқароларнинг фаровонлик даражаси қишлоқ хўжалигининг қандай ривожланганлигига боғлиқ.
Ўзбекистондан «Янги Ўзбекистон»гача: ЙЎҚОТИЛГАН ҚАЛБНИ ИЗЛАБ...
2024-11-22 247Қуйида мамлакатимизнинг яқин ўтмиши, бугуни, келажаги ва минтақадаги сиёсий эврилишлар ҳақида сўз борган мазкур суҳбатни тўлиқ ҳолда эътиборингизга ҳавола қиляпмиз.
Независимость СМИ – залог создания сильного гражданского общества в Узбекистане
2024-11-21 294В современном мире мало кто поспорит с тезисом о том, что для устойчивого развития как страны, так и общества, СМИ должны обладать особой ролью. Что это за роль? Это – важная функция связующего моста между обществом и властями.
“Маҳаллий аҳолининг турмуш даражасини оширишда маҳалланинг ўрни” мавзусидаги халқаро конференциянинг Самарқанд декларацияси БМТ Бош Ассамблеясининг расмий ҳужжати сифатида тарқатилди
2024-11-20 236Ўзбекистон маҳалла институти тўғрисидаги ҳужжат БМТ Бош Ассамблеяси расмий ҳужжати сифатида инглиз, араб, испан, хитой, рус ва француз тилларида тарқатилди.
Янги Ўзбекистонда сайлов тизимини такомиллаштириш демократиянинг муҳим талабидир
2024-11-20 661Дунёнинг сиёсий саҳнасида йилдан-йилга шаффоф, адолатли ва инклюзив сайловларга бўлган талаб ортиб бормоқда. Ушбу сақириқларни Ўзбекистон нафақат кузатмоқда, балки ўзининг сайлов манзарасини фаол равишда ўзгартирмоқда, янада жўшқин ва фаол демократияга замин яратмоқда.
Узбекистан делает ставку на промышленное развитие
2024-11-13 292Узбекистан, несмотря на усиление глобальных рисков нестабильности, демонстрирует достаточно устойчивую динамику экономического роста. Среднегодовые темпы роста составляли от 5,4% в 2018г. до 6,0% в 2023г., а в целом за этот период объем ВВП увеличился – в 1,3 раза.
O‘zbekistonda istiqomat qiluvchi 130 ta millat va elatlarning tili, urf-odati an'analariga hurmat bilan qaraladi
2024-11-13 266So'nggi yetti yilda Yangi O'zbekistonda amalga oshirilgan tub islohotlar natijasida xalqimizga azal-azaldan xos bo'lgan do'stlik va bag'rikenglik kabi ezgu qadriyatlar asosida millatlararo munosabatlar yangi bosqichga ko'tarilib, Markaziy Osiyoda yaxshi qo'shnichilik aloqalarini o'rnatish orqali barcha masalalar bo'yicha konstruktiv muloqot yo'lga qo'yildi.