Политика Узбекистана по адаптации и смягчению последствий изменения климата
2024-11-13 227В последние годы климатическая повестка стала одним из приоритетных направлений внутренней и внешней политики Узбекистана. Такая тенденция объясняется тем, что страна все больше ощущает на себе последствия глобального изменения климата.
Как диалог с бизнесом способствует общеэкономическим успехам Узбекистана
2024-11-13 251Диалог с бизнесом, происходящий на различных уровнях власти, помогает определять и корректировать проводимую экономическую политику оптимальным образом, способствуя сочетанию интересов бизнеса с интересами общества и государства, что является важным фактором динамичного развития экономики.
2024-11-13 285Сўнгги йилларда Ўзбекистонда миграция сиёсатига гуманитар жиҳатдан алоҳида эътибор берилмоқда. Бугунги кунда мамлакатимизда фуқаролар учун миграция жараёни хавфсиз, қонуний ва қулай бўлишига қаратилган ўзига хос механизм ишлаб чиқилган бўлиб, у учта асосий йўналишни ўз ичига олади:
Климатическая политика – неотъемлемая часть курса Узбекистана
2024-11-13 231Последнее десятилетие мы все чаще становимся свидетелями губительных последствий изменения климата, происходящих в мире.
Ўзбекистон: сувни тежаш - келажакни асрашдир
2024-11-13 282Сув – энг муҳим ҳаётий ресурс. Дунёда кечаётган ҳозирги глобаллашув жараёнида ушбу ресурснинг қадри ва қиймати тобора ошиб бормоқда.
Аждодлар мероси Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси ва миллий ўзликни шакллантиришга қандай таъсир кўрсатади
2024-11-13 303Инсоният ўз тараққиёти босқичида ўзидан олдинги инсонларнинг билим ва тажрибаларидан унумли фойдаланади ва айни вақтда уни янги тажрибалар орқали бойитишда давом этади.
Сотрудничество между Узбекистаном и Афганистаном является важным элементом обеспечения стабильности и развития в регионе
2024-11-13 280Сотрудничество между Узбекистаном и Афганистаном имеет исторические корни и продолжает развиваться в условиях современных политических и экономических вызовов, с которыми сталкиваются оба государства.
Ўзбекистонда “Habeas corpus” институтининг кенгайиши шахс ҳуқуқлари ҳимоя қилинишининг ишончли кафолатларини яратилишига хизмат қилади
2024-11-13 123Сўнгги йилларда мамлакатимиз суд-ҳуқуқ тизимида амалга оширилган ислоҳотлар асосан жазоламай туриб жавобгарлик натижасидан кутиладиган мақсадларга эришиш, жиноят ишларини юритиш ва жавобгарликни белгилашда жазонинг оғирлигига эмас, жавобгарликнинг муқаррарлигини ҳамда инсон ҳуқуқ ва эркинликларининг устуворлигини таъминлашга, жиноят ишларини юритиш тартибини такомиллаштириш, судлар мустақиллигини мустаҳкамлаш
Как Узбекистан решает проблемы обеспечения продовольственной безопасности
2024-11-13 120В условиях ухудшения климата, сложной геополитической обстановки в мире и следующей за ней санкционной политикой отдельных государств в отношении других, а также растущего дисбаланса на глобальном энергетическом рынке, развитие аграрной отрасли и обеспечение продовольственной безопасности приобретает актуальный характер для многих государств, в том числе и для Республики Узбекистан.
Ўзбекистонда инклюзив таълим: жорий ўзгаришлар ва тараққиёт йўналишлари
2024-11-12 252Ўзбекистонда инклюзив таълим тизимини такомиллаштириш давлат сиёсатининг муҳим йўналишларидан бири бўлиб, айни соҳада бир қатор ижобий ўзгаришлар амалга оширилмоқда. Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болаларга таълим-тарбия бериш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-4860-сонли қарори бу борада амалга оширилиши мўлжалланган саъй-ҳаракатлар учун ҳуқуқий асос бўлди.