Ўзбекистонда банкларнинг трансформацияси: Марказнинг банк рейтингидаги ўзгаришлари ва тенденцияларни баҳолаш
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар марказининг банк сектори таҳлили шуни кўрсатдики, Ўзбекистон банк секторида ҳам барқарорлик, ҳам эътибор талаб қиладиган қатор қийинчиликлар кузатилмоқда. Ликвидлилик ва молиявий оммабоплик кўрсаткичларини яхшилаш зарурати мижозлар ва инвесторларнинг ишончини таъминлаш учун муҳим аҳамиятга эга.
2024 йил 25 октябрь, Тошкент. Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази томонидан 2024 йилнинг III чораги учун "Банк фаоллик индекси"ни янгилади, у мамлакатдаги 31 та тижорат банклари учун, банкларнинг ҳажмига қараб 17 та йирик ва 14 та кичик банкларга гуруҳланган ҳолда ҳисоблаб чиқилган.
Индекс 27 турдаги коэффициентларни гуруҳлаштириш, республика ўртача коэффициенти ёки Базел қўмита талаблари билан солиштириш ва рейтинглаш асосида аниқланади. Ушбу рейтинг Ўзбекистонда банк сектори барқарорлигини баҳолашнинг муҳим воситаси бўлиб, мамлакат молия тизимини янада ривожлантиришга хизмат қилади.
Мазкур тадқиқотнинг асосий мақсади хусусий секторнинг банк активларидаги улуши динамикасини мониторинг қилиш, банк соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ва трансформация жараёнлари самарадорлигини баҳолашдан иборат.
2024 йилнинг III чорагида Ўзбекистондаги йирик банклар рейтингида барқарорлик кузатилди, бу эса банк тизими барқарорлиги ошиб бораётганидан далолат беради. Рейтингнинг биринчи олтилиги ўз позицияларини сақлаб қолишган бўлса, "Микрокредитбанк" ва "Ўзсаноатқурилишбанк" молиявий оммабоплик ва ликвидлилигидаги ижобий ўзгаришлар сабабидан, кўрсаткичларининг яхшиланиши кузатилди. Бироқ, бир қатор йирик банклар қийинчиликларга дуч келмоқда ва бошқарув стратегияларини мослаштириш зарурати мавжуд.
2024 йилнинг III чорагидаги йирик банклар фаоллиги рейтинги
Ўзбекистондаги энг йирик банкларнинг 2024 йилнинг учинчи чорагидаги янгиланган рейтинги банклар поғоналарининг турлича динамикасини кўрсатди. 17 та йирик банклар орасида тўрттаси ўз ўринларини сақлаб қола олмади, учта банк эса ўз позицияларини яхшилади. Шу билан бирга, 10 та банк ўз поғонпларини ўзгаришсиз сақлаб қолишди, бу эса банк секторда рақобатнинг кучайганлигини кўрсатади.
Йирик банклар рейтингида Топ 6 банклар Капитал банк, Траст банк, Азия Алянс банк, Ҳамкор банк, Ипак йўли банк, Ориент финанс банк ўз ўринларини сақлаб қолди.
“Микрокредитбанк” жорий чоракда энг яхши натижани кўрсатиб, ўз позициясини бирданига икки поғонага яхшилади ва рейтингда 11-ўринни эгаллади.
Ўзсаноатқурилиш банк молиявий оммабоплик бўйича ва активлар сифати бўйича 1 поғонага, ликвидлилик бўйича бирданига 3 поғонага кўтарилганлиги сабабли умумий рейтингда ўз ўрнини 1 поғонага яхшилаган.
Давлат улуши мавжуд йирик банклардан Халқ банки умумий рейтингда 1 поғонага кўтарилишига молиявий оммабоплик ва ликвидлилик бўйича 1 поғонага, бошқарув самарадорлиги бўйича 2 поғонага юқорилашиши туртки берган.
Ўзмиллийбанкнинг умумий рейтингда 1 поғонага тушиб кетиши 2 та асосий кўрсаткичларда: бошқарув самарадорлиги - 2 поғонага ва ликвидлилик бўйича - 1 поғонага пасайгани билан изоҳланади.
Шунингдек, Бизнесни ривожлантириш банки молиявий воситачилик кўрсаткичи бўйича 4 поғонага пастлаши унинг умумий рейтингдаги ўрнини 1 поғонага пасайтирган.
Шу билан бирга, давлат улуши мавжуд банклардан Агробанкнинг йирик банклар умумий рейтингда 1 поғонага тушишига 3 та кўрсаткич бўйича: молиявий оммабоплик, капитал етарлилиги, ликвидлилик бўйича 1 поғонага пастлагани билан изоҳланади.
Рейтингнинг молиявий воситачилик (банк депозитларининг кредитларга нисбати, бошқа банк ва давлат олдидаги мажбуриятлари) кўрсаткичи бўйича Микрокредитбанк 2 поғонага ва Бизнесни ривожлантириш банк 4 поғонага пастлаган.
Молиявий оммабоплик (ҳар бир филиалга тўғри келувчи мижозлар сони, кредит концентрациялашуви даражаси ва хусусий секторга берилган кредитлар хажми) кўрсаткичи бўйича Ориент Финанс банк энг сўнгги 17 ўринни сақлаб қолган. Ушбу кўрсаткич бўйича Микрокредитбанк ва Инфин банк 2 поғонага, Азия Алянс банк, Алоқабанк ва Агробанк 1 поғонага пасайган.
Активлар сифати бўйича рейтингда (ROA, NPL кўрсаткичлари) Ипотека банк 1 поғона йўқотиб, энг сўнгги ўринни эгаллаган. Ушбу рейтингда Траст банк 4 поғона, Капитал банк, Ҳамкорбанк Микрокредитбанк ҳамда Турон банк 1 поғонага ўз ўринларини йўқотишган. Бу, умуман олганда, банк активларида хатарли активлар улуши юқорилаганини ҳамда даромад олишдаги қийинчиликларни кўрсатиши мумкин.
Даромад олиш салоҳияти (соф фоизли даромадлар, соф фоизли даромадларнинг фоизли харажатларига нисбати, фоизсиз даромадлар) кўрсаткичи бўйича Асака банк энг пастки поғонани сақлаб қолган бўлса, ушбу кўрсаткич бўйича Азия Алянс банк 1 поғонага кўтарилиб, Ипак йўли банк 1 поғонага пасайган.
Бошқарув самарадорлиги кўрсаткичи (ҳар бир ишчига тўғри келувчи фойда, операцион харажатлар ва фоизсиз даромадлар хажмлари) бўйича Турон банк охирги 17 ўринни қайд этган. Шунингдек, йирик банклардан Ипотека банк, Ўзмиллийбанк ва Асака банклар 3 поғонага, Ўзсаноатқурилишбанк 1 поғонага пасайиш қайд этишган.
Ликвидлилик кўрсаткичлари бўйича (юқори ликвидли активлар, ликвидлиликни қоплаш к-ти, соф барқарор молиялаштириш нормаси) Агробанк 1 поғона йўқотиб, энг сўнгги 17 ўринга тушган бўлса, ушбу рейтингда, Асака банк бирданига 4 поғона йўқотиб 16 ўринни эгаллаган. Шунингдек, Ориент финанс банк 7 поғона, Траст банк, Ипак йўли банк, Турон банк, Ўзмиллийбанк ҳамда Инфинбанк 1 поғонага ўз ўринларини йўқотишган.
2024 йилнинг III чораги учун кичик банклар фаоллиги рейтинги
2024 йилнинг III чорагида кичик банклар рейтингида қуйидаги динамика кузатилмоқда: тўртта банк ўз позицияларини яхшилашга муваффақ бўлди. Энг яхши натижани 5 поғонага кўтарилиб, умумий рейтингда 8-ўринни эгаллаган Янги Банк кўрсатди.
Бундан ташқари, тўртта тижорат банки ўз позицияларини бир поғонага оширди, бу эса уларнинг фаолиятидаги ижобий ўзгаришлардан далолат беради. Шуни таъкидлаш керакки, 14 та банкдан 5 таси, жумладан, "Универсал банк", "ТБC банк", "Зираат банк", "Пойтахт банк" ва "Тенге банк" ўз позицияларини сақлаб қолди.
Бироқ, тўртта банк ўз натижаларини ёмонлаштирди, бу турли омиллар, жумладан, бозор конъюнктурасининг ўзгариши ва ички операцион муаммолар билан боғлиқ бўлиши мумкин.
Иккинчи чоракда АВО банк энг сезиларли ўсишни кўрсатган бўлса, учинчи чоракда ушбу банк кичик банкларнинг умумий рейтингида тўрт поғона йўқотди.
Хулоса
Таҳлил натижаларига кўра, 2024 йилнинг III чорагида Ўзбекистон банк сектори йирик ва кичик банклар ўртасида сезиларли молиявий барқарорлиги ва бардошлилиги намойиш этмоқда. Йирик молия институтлари рейтингда ўз ўрнини сақлаб қолмоқда, бу бозорнинг етуклиги ва ташқи муҳит ўзгаришларига мослашиш қобилиятидан далолат беради. Айрим банклар фаолиятининг яхшиланиши молиявий жозибадорлик ва ликвидлиликдаги ижобий тенденцияларни кўрсатмоқда.
Кичик банк сегментида фаол ҳаракат мавжуд. Шу билан бирга, доимий мониторинг ва бошқарув стратегияларини мослаштириш зарурати долзарблигича қолмоқда, бу эса бозорнинг барча иштирокчиларига ўз позицияларини мустаҳкамлаш ва умумий молиявий барқарорликка эришиш имконини беради.

Трансформация банков Узбекистана: оценка изменений и тенденций в рейтинге ЦЭИР
Анализ банковского сектора, проведенный ЦЭИР показал, что в банковском секторе Узбекистана наблюдается как стабильность, так и ряд сложностей, требующих внимания. Необходимость улучшения ликвидных позиций и финансовой устойчивости является ключевым моментом для обеспечения доверия со стороны клиентов и инвесторов.
Ташкент, 25 октября 2024 г. Центром экономических исследований и реформ обновлен “Индекс активности банков” за III квартал 2024 года, который охватывает 31 коммерческий банк страны, рассчитанный с учетом классификации банков на 17 крупных и 14 мелких в зависимости от их объемов деятельности.
Индекс основывается на 27 коэффициентах, что позволяет осуществлять глубокий анализ и сравнение с средними показателями по республике, а также согласно требованиям Базельского комитета. Данный рейтинг служит важным инструментом для оценки устойчивости банковского сектора Узбекистана, способствуя дальнейшему развитию финансовой системы страны.
Основная цель этого исследования - мониторинг динамики доли частного сектора в банковских активах, оценка эффективности проводимых реформ и процессов трансформации в банковской сфере.
Рейтинг активности крупных банков за iii-квартал 2024г.
В III квартале 2024 года наблюдается стабильность среди крупнейших банков Узбекистана, что свидетельствует о растущей устойчивости данного сектора. Сохранение позиций в первой шестерке рейтинга и улучшение показателей некоторых банков, таких как «Микрокредитбанк» и «Узпромстройбанк», указывает на положительные изменения в их финансовой привлекательности и ликвидности. Тем не менее, ряд крупных банков столкнулся с вызовами и необходимостью адаптации стратегий управления.
Четыре из 17 ведущих кредитных организаций не смогли сохранить свои позиции, в то время как три банка улучшили свои показатели. При этом 10 участников рынка сохранили позиции без изменений, что свидетельствует об усилении конкуренции в секторе. Если ранее банки демонстрировали более активное перемещение в рейтинге, то теперь наблюдается стабилизация расстановки сил, отражающая возрастающую устойчивость игроков.
Топ-6 крупнейших банков сохранили свои позиции в рейтинге. «Капиталбанк», «Траст банк», «Асакабанк», «Хамкор банк», «Ипак йули» и «Ориент Финанс банк».
«Микрокредитбанк» показал лучший результат в этом квартале, улучшив свои позиции сразу на два пункта и заняв 11 строчку рейтинга.
«Узпромстрой банк» также продемонстрировал улучшение в своем общем рейтинге, поднявшись на одну позицию, что связано с ростом финансовой привлекательности и качеством активов. Кроме того, этот банк увеличил свою ликвидность, что позволило ему подняться на три позиции в этой категории, что указывает на стабильность банка.
Анализ показал, что один из крупнейших государственных банков страны «Халк банк», поднялся на одну позицию в общем рейтинге, что связано с повышением его финансовой привлекательности и ликвидности.
В то же время, «Узнацбанк» потерял свои позиции в общем рейтинге, опустившись на одну строчку вниз, что связано с потерей ключевых показателей по эффективности управления – минус два пункта, и ликвидности, снижение на один пункт соответственно.
Кроме того, «БРВ» потерял четыре пункта по показателю финансового посредничества, что привело к снижению в общем рейтинге на одну позицию.
«Агробанк», еще один из государственных банков, который потерял один пункт в общем рейтинге, в результате ухудшения сразу трех ключевых показателей: финансовой привлекательности, достаточности капитала и ликвидности. Банк потерял по одной позиции в каждой из категорий.
Кроме того, по показателю финансового посредничества, который включает соотношение депозитов к кредитам и обязательства перед другими банками и государством, «Микрокредитбанк» потерял две позиции, а «БРВ» — четыре позиции.
«Ориент Финанс банк» демонстрирует слабые результаты по финансовой доступности, оставаясь по этому показателю на последней строчке рейтинга (17 место), что может указывать на недостаток клиентов или низкий объем кредитования, негативно сказываясь на конкурентоспособности банка.
По качеству активов (показатели ROA, NPL) «Ипотекабанк» потерял 1 позицию и занял последнее место по этому индикатору. По этому же показателю «Трастбанк» опустился сразу на 4 позиции, а «Капитал банк», «Хамкорбанк», «Микрокредитбанк» и «Туронбанк» — на 1 позицию каждый, что в целом может указывать на трудности в привлечении клиентов и выдаче кредитов.
По показателю доходности «Асакабанк» разместился на самом последнем месте, в то время как «Азия Альянс банк» поднялся на 1 позицию вверх.
По эффективности управления «Турон банк» занял последнее место. Также по этому показателю среди крупных банков «Ипотека банк», «Узнацбанк» и «Азия Альянс банк» опустились на 3 позиции, а «Узпромстройбанк» — на 1 позицию вниз, что может указывать на высокие операционные расходы или низкую производительность сотрудников.
По показателю ликвидности «Агробанк» потерял 1 позицию и опустился на последнее место. По этому же индикатору «Асака банк» потерял 4 позиции, заняв 16-ую строчку. Также «Ориент Финанс банк» опустился на 7 позиций по этому показателю, и еще 5 коммерческих банков потеряли по 1 позиции. Эти изменения могут сигнализировать о необходимости улучшения ликвидных позиций для повышения финансовой устойчивости, для обеспечения стабильности и доверия со стороны клиентов и инвесторов.
Рейтинг активности малых банков за iii-квартал 2024г.
В III квартале 2024 года наблюдается следующая динамика в рейтинге малых банков: четыре финансовых учреждения смогли улучшить свои позиции. Наилучший результат продемонстрировал «Янги банк», который поднялся на 5 пунктов и занял 8-е место в общем рейтинге.
Дополнительно, четыре коммерческих банка увеличили свои позиции на один пункт, что свидетельствует о положительных изменениях в их деятельности. Важно отметить, что 5 из 14 банков, в том числе «Универсал банк», «TBC банк», «Зираат банк», «Пойтахт банк» и «Тенге банк» сохранили свои позиции, что указывает на их стабильность.
Тем не менее, четыре финансовых учреждения ухудшили свои результаты, что может быть связано с различными факторами, включая изменения в рыночной конъюнктуре и внутренние операционные проблемы.
Если во втором квартале наиболее заметный рост показал «АВО банк» - плюс три пункта, то уже в третьем квартале этот банк потерял четыре значения в общем рейтинге малых банков.
По результатам проведенного анализа, в III квартале 2024 года банковский сектор Узбекистана демонстрирует значительную стабильность и устойчивость как среди крупных, так и среди малых банков. Крупнейшие финансовые учреждения сохраняют свои позиции в рейтинге, что свидетельствует о зрелости рынка и способности адаптироваться к изменениям внешней среды. Улучшение показателей отдельных банков, подчеркивает положительные тренды финансовой привлекательности и ликвидности.
В сегменте малых банков наблюдается активное движение. В то же время, необходимость в постоянном мониторинге и адаптации стратегий управления остается актуальной, что позволит всем участникам рынка укрепить свои позиции и повысить общую финансовую устойчивость.