Марказий Осиё мамлакатларининг энергетика соҳасидаги ҳамкорлик алоқалари мустаҳкамланиб бормоқда
Сўнгги йилларда Ўзбекистон, Тожикистон, Қирғизистон, Қозоғистон ва Туркманистон Республикалари билан барча соҳалар қатори энергетика соҳасидаги ҳамкорлик алоқалари ҳам тобора мустаҳкамланиб бормоқда.
Хусусан, ушбу мамлакатлар билан гидроэлектр станциялар қуриш, электр узатиш тармоқларини барпо этиш, ёзги мелиорация мавсумида энергетика тизимларининг параллел ишлашини таъминлаш, энергетика соҳасида ўзаро экспорт ва импорт ҳажмларини ошириш каби қатор ишлар олиб бориляпти.
Жумладан:
Гидро энергетика соҳасидаги ҳамкорлик:
“Қамбарота-1” лойиҳаси бўйича: Ўзбекистон, Қозоғистон ва Қирғиз Республикалари Энергетика вазирликлари билан ҳамкорликда Қирғиз Республикаси Норин дарёсида “Қамбарота-1” ГЭС қурилиши лойиҳаси амалга оширилмоқда.
Мазкур ГЭС нафақат Қирғиз Республикасини, балки Марказий Осиё мамлакатларининг сув ва электр балансида йирик аҳамиятга эга лойиҳалардан бири ҳисобланади.
Гидролэлектрстанциянинг қуввати 1 860 МВтга тенг бўлиб, йилига ўртача 5,6 млрд кВт·соат электр энергияси ишлаб чиқариш имконияти яратилади.
Ушбу лойиҳа бутун Марказий Осиё учун катта манфаатлар келтириши, минтақавий энергетик хавфсизликни мустаҳкамлаши, “яшил” иқтисодиётга ўтишни тезлаштириши ва сув потенциалидан фойдаланишни яхшиланишига хизмат қилади.
“Қамбарота-1” лойиҳаси туфайли бутун Марказий Осиёда сув ва энергия хавфсизлиги даражаси ошади ва минтақавий хавфсизлик мустаҳкамланади.
Яван гидроэлектр станцияси бўйича: Тожикистон Президентининг 2022 йил 2 июнь куни ташрифи доирасида Зарафшон дарёсида Яван гидроэлектр станцияси қурилишини бошлаш маросими бўлиб ўтди.
Президент Шавкат Мирзиёев ва Президент Эмомали Раҳмон рамзий тугмани босиб, қурилишга старт бердилар.
Ушбу иншоот энергетика соҳасидаги икки томонлама ҳамкорликда биринчи йирик лойиҳа бўлади. Мазкур станция мамлакатларимиз энергетик хавфсизлиги, сув ва қишлоқ хўжалиги барқарорлигини таъминлашда муҳим ўрин тутади.
Муҳандислик ишлари тўлиқ замонавий стандартлар асосида, илғор хорижий компаниялар иштирокида олиб борилмоқда.
Лойиҳани молиялаштиришга етакчи халқаро институтлар, шу жумладан Халқаро молиялаштириш корпорацияси, Осиё тараққиёт банки ҳамда
Европа тикланиш ва тараққиёт банки қизиқиш билдирган.
Ушбу лойиҳа тармоқнинг илмий ва ишлаб чиқариш салоҳиятини мустаҳкамлаш, минглаб хонадонлар ва янги корхоналарини “яшил” энергия билан таъминлашга хизмат қилади.
Роғун гидро электр станцияси бўйича:
Тожикистон Республикасида барпо этилаётган Роғун гидро электр станциясида ишлаб чиқарилган электр энергиясини сотиб олиш шартномаси имзоланган.
Унга кўра, ушбу ГЭСда қурилаётган агрегатлар ишга тушгандан сўнг, унда ишлаб чиқарилган электр энергиясининг бир қисми сотиб олинади. Бу лойиҳа ҳам икки мамлакат ўртасидаги энергетика тармоқларининг бир маромда параллель ишлашини, сув ресурсларидан самарали фойдаланишни, қишлоқ хўжалиги ҳамда саноатнинг бошқа тармоқларини ривожланишда катта ҳисса қўшади.
Электр тармоқларини қуриш бўйича:
Ўзбекистон ва Тожикистон Республикалари ўртасида электр узатиш тармоқлари барпо этилди.
Энергетика ва сув ресурслари мувозанатини сақлаш, истеъмолчиларни электр энергияси билан барқарор таъминлаш мақсадида Тожикистон Республикаси билан ҳамкорликда “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ томонидан “Ўзбекистон Республикасида 500 кВли Ғузор – Регар (Л-507) электр узатиш тармоғини тиклаш” инвестиция лойиҳаси амалга оширилди.
Лойиҳа доирасида 500 кВли Ғузор – Регар (Л-507) электр узатиш тармоғининг Ўзбекистон Республикаси ҳудудидаги 64 километр узунликдаги қисми қайта қурилди.
Лойиҳа Тожикистон Республикаси ва Ўзбекистон Республикаси ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссияси баённомаси асосида амалга оширилди. Лойиҳа Ўзбекистон ва Тожикистон энергия тизимларининг параллель ишлаши вақтида электр энергияси таъминоти ишончлилигини таъминлашга хизмат қилади.
Электр энергетика тизимларининг пареллел ишлаши:
Электр энергиясини узатишда тармоқларда балансни сақлаш, электр таъминоти барқарорлигини таъминлаш, суғориш мавсумларида сув ресурслардан самарали фойдаланиш, шунингдек, табиий газ ва нефть маҳсулотларини ёқиш эвазига анъанавий турда электр энергияси ишлаб чиқарувчи иссиқлик электр станцияларида куз-қиш мавсумига тайёргарлик учун электр ускуна ва жиҳозларни таъмирлаш-созлаш ишларига шароит яратиш мақсадида Тожикистон ва Қирғизистон энергетика тизимлари ўзаро параллель ишлаб, экспорт ва импорт амалиётлари амалга оширилади.

Энергетическое сотрудничество между странами Центральной Азии укрепляется
В последние годы все более укрепляется сотрудничество во всех сферах, включая энергетическую, с Республиками Узбекистан, Таджикистан, Кыргызстан, Казахстан и Туркменистан.
В частности, с этими странами проводится ряд работ, таких как строительство гидроэлектростанций, строительство сетей электропередачи, обеспечение параллельной работы энергосистем в период летней мелиорации, увеличение объемов взаимного экспорта и импорта в сфере энергетики.
Сотрудничество в области гидроэнергетики
В рамках проекта «Камбарата-1»: Совместно с министерствами энергетики Узбекистана, Казахстана и Киргизской Республики реализуется проект по строительству гидроэлектростанции «Камбарата-1» на реке Нарын в Киргизской Республике.
Данная гидроэлектростанция является одним из проектов, имеющих большое значение не только в водно-энергетическом балансе Кыргызстана, но и стран Центральной Азии.
Мощность гидроэлектростанции составит 1860 МВт, она будет вырабатывать в среднем 5,6 млрд кВт·ч электроэнергии в год.
Реализация этого проекта принесет значительную пользу всей Центральной Азии, укрепит региональную энергетическую безопасность, ускорит переход к «зеленой» экономике и улучшит использование водного потенциала.
Проект «Камбарата-1» повысит водную и энергетическую безопасность во всей Центральной Азии и укрепит региональную безопасность.
О Яванской ГЭС
В рамках визита Президента Таджикистана 2 июня 2022 года состоялась церемония начала строительства Яванской ГЭС на реке Зарафшан.
Президент Шавкат Мирзиёев и Президент Эмомали Рахмон нажали символическую кнопку запуска строительства.
Этот объект станет первым крупным проектом двустороннего сотрудничества в сфере энергетики. Эта станция играет важную роль в обеспечении энергетической безопасности, водного хозяйства и устойчивости сельского хозяйства наших стран.
Инженерные работы ведутся в полном соответствии с современными стандартами, с участием ведущих зарубежных компаний.
Проект будет финансироваться ведущими международными институтами, включая Международную финансовую корпорацию, Азиатский банк развития и
Европейский банк реконструкции и развития проявил интерес.
Реализация проекта позволит укрепить научный и производственный потенциал отрасли, обеспечить «зеленой» энергией тысячи домов и новых предприятий.
По Рогунской ГЭС
Подписано соглашение о закупке электроэнергии, вырабатываемой на строящейся Рогунской ГЭС в Республике Таджикистан.
По его словам, после ввода в эксплуатацию строящихся агрегатов этой ГЭС часть вырабатываемой там электроэнергии будет закупаться. Данный проект также внесет значительный вклад в параллельную работу энергетических сетей между двумя странами, эффективное использование водных ресурсов, развитие сельского хозяйства и других отраслей промышленности.
По строительству электрических сетей
Между Республикой Узбекистан и Республикой Таджикистан построены сети электропередачи.
В целях поддержания баланса энергетических и водных ресурсов, обеспечения стабильного снабжения потребителей электроэнергией АО «Национальные электрические сети Узбекистана» совместно с Республикой Таджикистан реализован инвестиционный проект «Реабилитация линии электропередачи 500 кВ Гузар-Регар (Л-507) в Республике Узбекистан».
В рамках проекта реконструирован 64-километровый участок линии электропередачи 500 кВ Гузар-Регар (Л-507) на территории Республики Узбекистан.
Проект реализован на основании протокола Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Республикой Таджикистан и Республикой Узбекистан. Реализация проекта позволит обеспечить надежность электроснабжения при параллельной работе энергосистем Узбекистана и Таджикистана.
Параллельная работа энергосистем
В целях поддержания баланса в сетях электропередачи, обеспечения стабильности электроснабжения, эффективного использования водных ресурсов в поливной период, а также создания условий для ремонта и наладки электрооборудования и приборов в период подготовки к осенне-зимнему периоду на тепловых электростанциях, традиционно вырабатывающих электроэнергию за счет сжигания природного газа и нефтепродуктов, энергосистемы Таджикистана и Кыргызстана будут работать в параллельном режиме, будут осуществляться экспортно-импортные операции.