19-21 май кунлари Термизда Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги ўзаро боғлиқлик бўйича Термиз мулоқотининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтади
Шу йилнинг 19-21 май кунлари Термиз шаҳрида “Тинчлик, дўстлик ва фаровонликнинг умумий маконини барпо этиш” мавзусида Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги ўзаро боғлиқлик бўйича Термиз мулоқотининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтади.
Ташкилотчилар – Ўзбекистон Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти, Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги, Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси.
Форум Марказий ва Жанубий Осиё, Европа, МДҲ, Осиё-Тинч океани минтақаси, Америка, Яқин Шарқ мамлакатларидан 200 га яқин вакилларни бир ерга жамлайди. Улар орасида сиёсий-иқтисодий ва бизнес доиралар вакиллари, молия институтлари, халқаро ва минтақавий ташкилотлар аъзолари, шунингдек, дунёнинг турли таҳлилий ҳамда илмий-тадқиқот марказларининг нуфузли экспертлари бор.
Мулоқотдан асосий мақсад – Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги ўзаро алоқадорликни мустаҳкамлаш бўйича 2022 йилда БМТ Бош Ассамблеяси томонидан қўллаб-қувватланган ташаббусини илгари суриш учун кўп томонлама мунозара майдонини шакллантириш.
Форум иштирокчилари Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги минтақалараро ҳамкорликнинг жорий ҳолати ва истиқболларини муҳокама қиладилар. Асосий эътибор хавфсизлик, барқарорлик ва изчил ривожланишни таъминлаш бўйича ҳамкорликни мустаҳкамлаш, шунингдек, иқтисодий ўсишни таъминлашда хусусий сектор ва молиявий тузилмаларнинг ролини кенгайтириш масалаларига қаратилади.
Анжуман якунлари бўйича кутилаётган асосий натижалардан бири, бу – Марказий ва Жанубий Осиё ўртасида ишонч, мулоқот ва ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича саъй-ҳаракатларни бирлаштиришга чақирувчи Коммюнике қабул қилиниши ҳисобланади.
Термиз мулоқоти минтақалараро боғлиқликни янада ривожлантириш, кенг Евроосиё қитъасида тинчлик, хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш истиқболларини белгилаш учун доимий платформа вазифасини бажариши кўзда тутилган.

The first meeting of the Termez Dialogue on Connectivity between Central and South Asia to take place in Termez from May 19 to 21
On May 19-21, 2025, Termez will host the first meeting of the Termez Dialogue on Connectivity between Central and South Asia on the topic: “Building a Common Space of Peace, Friendship and Prosperity”.
The event is organized by the Institute for Strategic and Regional Studies under the President of Uzbekistan, the Ministry of Foreign Affairs, and the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan.
The international forum will bring together about 200 participants from Central and South Asia, Europe, the CIS, Asia Pacific, America, and the Middle East. Among them are representatives of political and economic circles, business circles, financial institutions, international and regional organizations, as well as prominent experts from analytical and research centers around the world.
The main goal of the dialogue is to form a multilateral discussion platform for the practical promotion of the special resolution of the UN General Assembly “Strengthening the Connectivity between Central and South Asia”, adopted in 2022 on the initiative of the President of the Republic Shavkat Miromonovich Mirziyoyev.
The forum participants will discuss the current state and prospects of interregional cooperation between Central and South Asia. The focus will be on strengthening cooperation in ensuring security, stability and sustainable development, expanding the role of the private sector and financial institutions in ensuring economic growth.
Among the main expected results is the adoption of a Communique calling for joint efforts to strengthen trust and cooperation between Central and South Asia.
The Termez Dialogue is intended to become a permanent platform for defining prospects for further promotion of interregional interconnectedness and maintaining peace, security and stability on the vast Eurasian continent.
The event will be held at the Termez International Trade Center in the city of Termez, Surkhandarya region.