19-21 май кунлари Термизда Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги ўзаро боғлиқлик бўйича Термиз мулоқотининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтади
Шу йилнинг 19-21 май кунлари Термиз шаҳрида “Тинчлик, дўстлик ва фаровонликнинг умумий маконини барпо этиш” мавзусида Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги ўзаро боғлиқлик бўйича Термиз мулоқотининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтади.
Ташкилотчилар – Ўзбекистон Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти, Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги, Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси.
Форум Марказий ва Жанубий Осиё, Европа, МДҲ, Осиё-Тинч океани минтақаси, Америка, Яқин Шарқ мамлакатларидан 200 га яқин вакилларни бир ерга жамлайди. Улар орасида сиёсий-иқтисодий ва бизнес доиралар вакиллари, молия институтлари, халқаро ва минтақавий ташкилотлар аъзолари, шунингдек, дунёнинг турли таҳлилий ҳамда илмий-тадқиқот марказларининг нуфузли экспертлари бор.
Мулоқотдан асосий мақсад – Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги ўзаро алоқадорликни мустаҳкамлаш бўйича 2022 йилда БМТ Бош Ассамблеяси томонидан қўллаб-қувватланган ташаббусини илгари суриш учун кўп томонлама мунозара майдонини шакллантириш.
Форум иштирокчилари Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги минтақалараро ҳамкорликнинг жорий ҳолати ва истиқболларини муҳокама қиладилар. Асосий эътибор хавфсизлик, барқарорлик ва изчил ривожланишни таъминлаш бўйича ҳамкорликни мустаҳкамлаш, шунингдек, иқтисодий ўсишни таъминлашда хусусий сектор ва молиявий тузилмаларнинг ролини кенгайтириш масалаларига қаратилади.
Анжуман якунлари бўйича кутилаётган асосий натижалардан бири, бу – Марказий ва Жанубий Осиё ўртасида ишонч, мулоқот ва ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича саъй-ҳаракатларни бирлаштиришга чақирувчи Коммюнике қабул қилиниши ҳисобланади.
Термиз мулоқоти минтақалараро боғлиқликни янада ривожлантириш, кенг Евроосиё қитъасида тинчлик, хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш истиқболларини белгилаш учун доимий платформа вазифасини бажариши кўзда тутилган.

В Термезе 19-21 мая пройдёт первое заседание Термезского диалога по взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией
19-21 мая в Термезе состоится первое заседание Термезского диалога по взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией на тему «Строительство общего пространства мира, дружбы и процветания».
Организаторами выступают Институт стратегических
и межрегиональных исследований при Президенте Узбекистана, Министерство иностранных дел, Торгово-промышленная палата.
Международный форум соберёт на одной площадке около
200 участников из Центральной и Южной Азии, Европы, государств СНГ, Азиатско-Тихоокеанского региона, Америки, Ближнего Востока. Среди них представители политико-экономических, бизнес-кругов кругов, финансовых институтов, международных и региональных организаций, а также видные эксперты аналитических и научно-исследовательских центров мира.
Главной целью диалога является формирование многосторонней дискуссионной платформы для практического продвижения специальной резолюции Генеральной Ассамблеи ООН «Укрепление взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией», принятой в 2022 году по инициативе Президента Шавката Мирзиёева.
Участники форума обсудят текущее состояние и перспективы межрегионального взаимодействия Центральной и Южной Азии.
В центре внимания будут вопросы укрепления сотрудничества в деле обеспечения безопасности, стабильности и устойчивого развития, расширения роли частного сектора и финансовых структур в обеспечении экономического роста.
В числе основных ожидаемых результатов – принятие Коммюнике
с призывом к объединению усилий в деле укрепления доверия
и сотрудничества между Центральной и Южной Азией.
Термезский диалог призван стать постоянной платформой
для определения перспектив дальнейшего продвижения межрегиональной взаимосвязанности и поддержания мира, безопасности и стабильности на обширном евразийском континенте.
Мероприятие будет проводиться на базе Международного торгового центра «Термез» в городе Термезе Сурхандарьинской области.