Инфографика: Ўзбекистоннинг ШҲТга аъзо давлатлар билан савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорлиги
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг жорий йил 31 август – 1 сентябрь кунлари Хитойнинг Тянсзин шаҳрида бўлиб ўтадиган ШҲТ саммитида иштирок этади. Шу муносабат билан, Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази Ўзбекистоннинг ШҲТга аъзо давлатлар билан савдо-инвестиция ҳамкорлигига оид 8 йиллик ва 2024 йил учун инфографика тайёрлади
Шанхай ҳамкорлик ташкилоти
Шанхай ҳамкорлик ташкилоти (ШҲТ) – 2001 йилда ташкил этилган халқаро минтақавий ташкилот ҳисобланади. Ҳозирги кунда ШҲТ таркибига 10 та давлат аъзо: Беларусь, Ҳиндистон, Эрон, Қозоғистон, Хитой, Қирғизистон, Покистон, Россия, Тожикистон ва Ўзбекистон.
Шанхай Ҳамкорлик Ташкилотида (ШҲТ) кузатувчи давлат мақомига эга бўлган 2 та давлат — Афғонистон ва Мўғулистон — ҳозирда ташкилот фаолиятида фаол иштирок этиб келмоқда. Шу билан бирга, 14 та давлат ШҲТнинг мулоқот бўйича шериклари сифатида тан oлинган. Улар қуйидагилардир: Озарбайжон, Арманистон, Баҳрайн, Миср, Камбожа, Қатар, Қувайт, Мальдив ороллари, Мьянма, Непал, Бирлашган Араб Амирликлари, Саудия Арабистони, Туркия ва Шри-Ланка.
2017 йилда Ҳиндистон ва Покистоннинг, 2023 йилда Эроннинг, 2024 йилда эса Беларуснинг ШҲТга қўшилиши ташкилотнинг географик қамрови ҳамда сиёсий нуфузини сезиларли даражада кенгайтирди ва уни дунёнинг энг йирик минтақавий ташкилотларидан бирига айлантирди.
Шунингдек, янги давлатларнинг аъзо бўлиши ШҲТ доирасида иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш имкониятларини ҳам кенгайтирди. Хусусан, савдо, инвестиция ва транспорт-логистика соҳаларидаги ҳамкорлик учун янги шароитлар яратилди.
Ўзбекистоннинг ШҲТ давлатлари билан ташқи савдо кўрсаткичлари
ШҲТга аъзо мамлакатлар, айниқса, Россия, Хитой ва Марказий Осиё давлатлари, Ўзбекистоннинг асосий савдо-иқтисодий ҳамкорлари қаторига киради.
2017–2024 йиллар давомида Ўзбекистоннинг ШҲТ давлатлари билан товар айланмаси 2,5 баробар ошиб, 12,9 млрд. доллардан 32,5 млрд. долларга етди. Экспорт ҳажми 1,6 баробар ўсиб, 5,8 млрд. доллардан 9 млрд. долларга кўтарилди, импорт эса 3,3 баробар ошиб, 7,1 млрд. доллардан 23,5 млрд. долларга етди.
Шу билан бирга, ШҲТ мамлакатлари билан товар айланмаси улуши умумий ташқи савдода 48,6%дан 49,4%га кўтарилди. Экспортда уларнинг улуши 46,2%дан 33,4%га пасайди, импортда эса 50,6%дан 60,4%га ўсди.
2024 йилда ШҲТ мамлакатларига тўғри келган экспорт улуши умумий кўрсаткичнинг 33,4%ини ($9 млрд.) ташкил этди. Бироқ, экспорт таркибидаги олтин (2024 йилда $7,48 млрд.) асосан бошқа мамлакатларга йўналтирилгани учун, олтинсиз ҳисоблаганда ШҲТ мамлакатларининг Ўзбекистон умумий экспортидаги улуши 46,3%га тенг бўлди.
2024 йилда 2023 йилга нисбатан Ўзбекистоннинг ШҲТ мамлакатлари билан товар айланмаси 0,1%га ўсиб, 32,5 млрд. доллардан 32,54 млрд. долларга етди. Экспорт 3,5%га камайиб, 9,33 млрд. доллардан 9,01 млрд. долларга тушди, импорт эса 1,6%га кўтарилиб, 23,17 млрд. доллардан 23,53 млрд. долларга етди.
2024 йилда Ўзбекистоннинг ШҲТ мамлакатлари билан ташқи савдосида энг катта улуш қуйидаги давлатларга тўғри келди:
Товар айланмасида: Хитой – $12,5 млрд. (38,4%), Россия – $11,63 млрд. (35,7%), Қозоғистон – $4,28 млрд. (13,1%).
Экспортда: Россия – $3,7 млрд. (40,9%), Хитой – $2,1 млрд. (22,8%), Қозоғистон – $1,45 млрд. (16,1%), Қирғизистон – $631,5 млн. (7,1%), Тожикистон – $605,0 млн. (6,8%).
Импортда: Хитой – $10,43 млрд. (44,3%), Россия – $7,95 млрд. (33,8%), Қозоғистон – $2,83 млрд. (12%).
Шу билан бирга, 2024 йилда ШҲТ мамлакатларидан Ўзбекистонга йўналтирилган тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ва кредитлар умумий ҳажми $11,4 млрд.дан ошди (умумий тўғридан тўғри хорижий инвестициялар ва кредитларнинг 46,6%).
Муҳим жиҳатлардан бири – ШҲТ давлатлари Ўзбекистоннинг тайёр экспорт маҳсулотлари учун асосий бозорга айланди. Хусусан, Ўзбекистондан экспорт қилинаётган мевa-сабзавот ва бошқа озиқ-овқат маҳсулотлари, электротехника товарлари, шунингдек, тўқимачилик ва автомобиль саноати маҳсулотларининг асосий қисми (80%дан ортиқ) айнан ШҲТ мамлакатларига етказиб берилади.
Ўз навбатида, Ўзбекистон ШҲТ аъзо давлатларидан иқтисодиёт ривожи учун зарур бўлган маҳсулот ва хомашё импортини амалга оширади. Бу нафақат ишлаб чиқариш корхоналарининг самарали фаолият юритиши, балки ички бозордаги истеъмолчилар талабини қондиришда ҳам муҳим аҳамиятга эга. Масалан, металл маҳсулотлари, ёғоч ва нефт маҳсулотларининг асосий қисми ШҲТ давлатларидан келтирилади.
Бундан ташқари, Ўзбекистонга импорт қилинадиган машиналар ва ускуналарнинг 50%дан ортиғи, жумладан тайёр маҳсулот ишлаб чиқариш учун зарур бўлган бутловчи қисмлар ҳам ШҲТ давлатларидан, асосан Хитойдан олиб келинади.
ШҲТ мамлакатлари Ўзбекистоннинг озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлашда ҳам муҳим ўрин эгаллайди. Чунки умумий озиқ-овқат импортининг тахминан 70%и ШҲТ мамлакатлари ҳиссасига тўғри келади. Жумладан, Россия ва Қозоғистондан асосий ҳажмда ёғ-мой ҳамда дон маҳсулотлари етказиб берилади.
Шу ўринда таъкидлаш жоизки, ШҲТнинг асосчи давлатларидан бири сифатида, Ўзбекистон Марказий Осиёнинг марказида жойлашган ва ташкилотга аъзо барча давлатлар билан яқин, дўстона алоқаларни қўллаб-қувватлайди ҳамда улар билан кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтиришдан манфаатдордир.

Инфографика: Торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество Узбекистана со странами-членами ШОС
В преддверии участия Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева на саммите ШОС, который пройдет с 31 августа по 1 сентября в г.Тяньцзине в Китае, ЦЭИР подготовил инфографику торгово-инвестиционного сотрудничества Узбекистана со странами-членами ШОС за 8 лет и за 2024 г.
Шанхайская организация сотрудничества
ШОС – международная региональная организация, основанная в 2001 г. В настоящее время в ШОС входят 10 государств: Беларусь, Индия, Иран, Казахстан, Китай, Кыргызстан, Пакистан, Россия, Таджикистан и Узбекистан.
Статус государства-наблюдателя в ШОС имеют 2 государства (Афганистан и Монголия) и 14 государств – статус партнеров по диалогу (Азербайджан, Армения, Бахрейн, Египет, Камбоджа, Катар, Кувейт, Мальдивы, Мьянма, Непал, ОАЭ, Саудовская Аравия, Турция и Шри-Ланка).
Присоединение к ШОС новых членов, таких как Индия и Пакистан в 2017 г., Ирана в 2023 г. и Беларуси в 2024 г., значительно расширило географический охват и политическое влияние ШОС и сделала ее одной из крупнейших региональных организаций в мире.
Вхождение в ШОС новых государств расширило также возможности для развития экономического сотрудничества в рамках организации, особенно в торговой, инвестиционной и транспортно-логистической сферах.
Показатели внешней торговли Узбекистана со странами ШОС
Страны ШОС, в частности, Россия, Китай и страны Центральной Азии, входят в число основных торгово-экономических партнеров Узбекистана.
За период 2017-2024 гг. товарооборот Узбекистана со странами ШОС вырос в 2,5 раза с $12,9 млрд. до $32,5 млрд., экспорт в 1,6 раз с $5,8 млрд. до $9 млрд., импорт в 3,3 раза с $7,1 млрд. до $23,5 млрд.
При этом доля товарооборота со странами ШОС в общем внешнеторговом обороте страны выросла с 48,6% до 49,4%, в общем экспорте снизилась с 46,2% до 33,4%, в общем импорте выросла с 50,6% до 60,4%.
В 2024 г. на страны ШОС пришлось 33,4% ($9 млрд.) от общего объема экспорта, при этом без учета золота ($7,48 млрд. в 2024 г.) в общем объеме экспорта, которое поставляется в другие страны, доля стран ШОС в общем объеме экспорта Узбекистана составит 46,3%.
В 2024 г. по сравнению с 2023 г. товарооборот Узбекистана с странами ШОС вырос на 0,1% с $32,5 млрд. до $32,54 млрд., экспорт снизился на 3,5% с $9,33 млрд. до $9,01 млрд., импорт вырос на 1,6% с $23,17 млрд. до $23,53 млрд.
Наибольшую долю во внешней торговле Узбекистана с странами ШОС в 2024 г. заняли:
в товарообороте: Китай – $12,5 млрд. (38,4%), Россия – $11,63 млрд. (35,7%), Казахстан – $4,28 млрд. (13,1%);
в экспорте: Россия – $3,7 млрд. (40,9%), Китай – $2,1 млрд. (22,8%), Казахстан – $1,45 млрд. (16,1%), Кыргызстан – $631,5 млн. (7,1%), Таджикистан – $605,0 млн. (6,8%);
в импорте: Китай – $10,43 млрд. (44,3%), Россия – $7,95 млрд. (33,8%), Казахстан – $2,83 млрд. (12%).
Также следует отметить, что в 2024 г. общий объем прямых иностранных инвестиций и кредитов из стран-членов ШОС в Узбекистан превысил $11,4 млрд. (46,6% от общего объема ПИИ и кредитов).
Существенным фактом является и то, что рынки стран ШОС стали основными потребителями готовой экспортной продукции Узбекистана.
Так, в страны ШОС поставляется основной объем (более 80%) всей экспортируемой Узбекистаном плодовоовощной и другой пищевой продукции, электротехнических товаров, а также продукции текстильной и автомобильной отраслей.
В свою очередь, Узбекистан импортирует из стран-членов ШОС важную для развития экономики продукцию и сырье, которая необходима для работы производственных предприятий, а также удовлетворения потребительского спроса на внутреннем рынке.
В частности, основной объем металлопродукции, древесины и нефтепродуктов поступают из стран ШОС.
Кроме этого, более 50% импортируемых машин и оборудования, в том числе комплектующих для выпуска готовой продукции, поступают из стран ШОС, в основном из Китая.
Страны ШОС играют ключевую роль в обеспечении продовольственной безопасности Узбекистана – около 70% от общего импорта продовольственной продукции приходится на страны ШОС, в частности, из России и Казахстана поставляется основной объем растительного масла и зерновой продукции.
Следует отметить, что Узбекистан, как одна из стран-основателей ШОС, находится в центре Центральной Азии, поддерживает тесные, дружественные отношения со всеми странами организации и заинтересована в расширении с ними многопланового сотрудничества.