28-30 октябрь кунлари Тошкент шаҳрида “Тоғ-кон иши, металлургия ва металлсозлик – MiningMetals Uzbekistan 2025” 19-халқаро кўргазмаси бўлиб ўтади
“MiningMetals Uzbekistan 2025”: кон-металлургия технологиялари ва инновациялари халқаро маркази
“Тоғ-кон иши, металлургия ва металлсозлик – MiningMetals Uzbekistan 2025” 19-халқаро кўргазмаси 2025 йил 28-30 октябрь кунлари “Ўзэкспомарказ” МККнинг 1-, 2-павильонлари ва очиқ майдонида бўлиб ўтади.
Ташкилотчилар: “Iteca Exhibitions” халқаро кўргазма компанияси ва унинг ҳамкори “ICA Eurasia Group”.
Фойдали қазилмаларни қазиб олиш ва қайта ишлаш иқтисодий ривожланишнинг асосидир. Хом ашё ва юқори сифатли қайта ишланган маҳсулотлар - металл прокат, қувурлар ва бошқа материаллар билан таъминлаш иқтисодиётнинг барча тармоқларининг фаолиятини қўллаб-қувватлайди ва уларнинг доимий ўсишига ҳисса қўшади.
Табиий ресурсларга бой мамлакат бўлган Ўзбекистоннинг тоғ-кон сектори ҳам ўз саноатини турли хомашё билан таъминлаш, ҳам экспорт етказиб беришни амалга ошириш ва кўпайтириш борасида барқарор ривожланмоқда. Мамлакат раҳбарияти соҳани ривожлантиришга, янги технологиялар ва инновацияларни жорий этиш учун шароит яратишга, ишлаб чиқаришнинг экологик тозалиги ва энергия самарадорлигини оширишга катта эътибор қаратмоқда. Ўзбекистондаги кон-металлургия саноати учун етакчи кўргазма тадбирларидан бири ва замонавий ускуналар ва технологиялар ҳақида маълумот олиш учун самарали платформа бўлган MiningMetals Uzbekistan кўргазмаси ҳам соҳа ривожига катта ҳисса қўшмоқда. Кўргазма кон-металлургия соҳаси мутахассислари, тегишли вазирликлар ва идоралар ҳамда ихтисослашган агентликлар учун ишлаб чиқарувчилар ва етказиб берувчилар билан тўғридан-тўғри музокаралар олиб бориш ва ишлаб чиқаришни модернизация қилишнинг истиқболли вариантларини кўриб чиқиш имкониятини беради.
Бу йил кўргазмада 15 мамлакат – Буюк Британия, Германия, Канада, Корея Республикаси, Латвия, Мўғулистон, Россия, Туркия, Хитой, Чехия, Эрон, Ўзбекистон, Қирғизистон, Қозоғистон, Ҳиндистондан – 150 дан ортиқ компаниялар иштирок этмоқда.
Хорижий иштирокчиларнинг ТОП-3 талиги қуйидагилардан иборат: Хитой (50 та компания), Германия (17 та компания), Қозоғистон (10 та компания).
Кўргазманинг кумуш ҳомийси Чехиянинг INCO Engineering компанияси – тоғ-кон иши учун ускуналар, шахта кўтаргичларидан тортиб замонавий конлар учун комплекс ечимларгача бўлган соҳаларда глобал миқёсдаги етакчи ҳисобланади. INCO Engineering ечимлари хавфсизлик, самарадорлик ва ишончлиликни таъминлаб, тоғ-кон саноатида глобал стандартларни юритади.
Кўргазма экспозицияси иккита асосий секторга бўлинган: “Тоғ-кон иши” ва “Металлургия ва машинасозлик”.
“Тоғ-кон иши” бўлимида фойдали қазилмалар қазиб олиш ва қайта ишлашнинг барча босқичлари учун кенг қамровли ечимлар, жумладан, майдалаш, саралаш ва фрезалаш ускуналари, бурғулаш қурилмалари ва асбоблари, флотация камералари, насослар ва фильтрлар, қум ювиш ва сувсизлантириш ускуналари, оммавий материалларни ташиш, конвейер тизимлари, очиқ турдаги ва ер ости кончилик учун ихтисослаштирилган ускуналар, шунингдек, конларни автоматлаштириш ва рақамли мониторинг қилиш технологиялари намойиш этилади.
“Металлургия ва машинасозлик” бўлимида металлургия корхоналари учун кенг турдаги ускуналар ва технологиялар намойиш этилади: рақамли дастурий бошқариш дастгоҳлари, прокатлаш ва қуйиш ускуналари, пўлат қуйиш заводлари учун кранлар, фильтрлаш ва аспирация тизимлари, мойлаш-совутиш суюқликлари, геотехника ва қурилиш эҳтиёжлари учун материаллар, шунингдек, чиқиндилар ва иккиламчи металларни қайта ишлаш ечимлари.
Очиқ экспозицияда ташриф буюрувчилар қурилиш ва кончилик ускуналарини, жумладан, бурғулаш қурилмалари, экскаваторлар, телехендлерлар ва фильтр-прессларини кўришлари мумкин. Кўргазмада қуйидагилар намойиш этилади: Quantum Systems Kazakhstan (Қозоғистон) – ZEGA D480A бурғулаш қурилмаси; Jingjin Equipment (Хитой) – FILTER PRESS фильтр-пресси; Eurasian Construction Machinery (Ўзбекистон) – HITACHI ZX-330 экскаватори, Gehl TX-4017 телескопик юклагичи va Gehl R180 мини-юклагичи; POWER Crane (Ўзбекистон) – кўтариш ускуналари: икки балкали кўприкли кран, портал кранлари, консолли кранлар; IKO MACHINERY (Ўзбекистон) – KOMATSU, DYNAPAC, DONALDSON.
Кўргазмада илк маротаба бурғулаш-портлатиш ишлари учун ускуналар ҳамда портловчи моддаларни хавфсиз ташиш учун ихтисослаштирилган ускуналар намойиш этилади.
Кенг тематик қамрови туфайли кўргазма иштирокчилар ва ташриф буюрувчиларга саноатнинг ҳолати ва ривожланиш тенденциялари ҳақида тўлиқ тушунчага эга бўлиш, минералларни қазиб олиш ва қайта ишлашнинг илғор ечимлари ҳақида маълумот олиш ҳамда технологик инновациялар ва ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилиш имконини беради. Бундан ташқари, минглаб ишлаб чиқарувчилар ва истеъмолчилар тажриба алмашиш, янги алоқалар ўрнатиш ва соҳанинг бозор салоҳиятини баҳолаш учун битта жойда тўпланишади.
Бу йил бирлашган стенд доирасида иштирок этаётган маҳалий тоғ-кон саноати ва металлургиянинг флагманлари анъанага кўра экспозицияда муҳим ўринни эгаллайдилар. Стенд таркибига қуйидаги ташкилотлар киради: Ўзбекистон Республикаси Тоғ-кон саноати ва геология вазирлиги, Навоий кон-металлургия комбинати, Олмалиқ кон-металлургия комбинати, Ўзбек технологик металлар комбинати, Навоийуран, Ўзметкомбинат ва Наманган металлургия заводи.
Хорижий экспонентлар қаторида нафақат кўп йиллик иштирокчилар - DESWIK (Буюк Британия), KORRUS TECH ASIA (Қозоғистон), WENCO INTERNATIONAL MINING SYSTEMS (Kaнaдa), LIMING HEAVY INDUSTRY (Хитой), ENGINEERING DOBERSEK (Германия), балки етакчи ишлаб чиқарувчилар сифатида обрў қозонган дебютантлар - ART BLAST GROUP (Қирғизистон), HEPHEASTUS MACHINERY (Мўғулистон), INCO ENGINEERING (Чехия), FELUWA (Германия), WESMAN THERMAL ENGG PROCESSES (Ҳиндистон), FKK GUNEY OTO LAS. TAK (Tуркия), TOP DRILL CO (Корея Республикаси) ҳам иштирок этади.
16 та компаниядан иборат Германия миллий павильонининг анъанавий иштироки мутахассисларга кон-металлургия комплекси учун ускуналар ва технологияларни - минерал хом ашёни қазиб олиш ва бойитиш, материалларни ташиш, конвейер технологияси, шунингдек, ишлаб чиқариш объектларини инжиниринги ва қуриш бўйича ечимларни тақдим этади.
Бу йил Россия компанияларининг йиллик жамоавий иштироки Нижний Новгород вилояти стенди томонидан намойиш этилади. Бу ерда рудани бойитиш, шлакларни қайта ишлаш ва иккиламчи хом ашёни ажратиш, майдалаш ва саралаш тизимлари учун ечимлар, геотехник ишлар учун материаллар (геотекстил, геомембранлар, геопанжаралар, геотўрлар), чўян, пўлат ва ферроқотишмалар ишлаб чиқариш учун ускуналар ва технологиялар, шунингдек, бирламчи металларни улгуржи сотиш учун мойлаш-совутиш суюқликлари ва ечимлар намойиш этилади.
Кўргазмада Хитой компаниялари кенг миқёсда иштирок этиб, кон-металлургия комплекси учун кенг турдаги ускуналар ва технологияларни намойиш этмоқда: майдалаш ва флотация қурилмалари, тегирмонлар, шлам насослари, бурғулаш ва кўтариш ускуналари, конвейер ленталари, махсус техника, пўлат саноати учун кранлар, шунингдек, кон-металлургия корхоналари учун кимёвий реагентлар ва бутловчи қисмлар.
Кўргазмада дебют қилган мамлакатлар орасида - Мўғулистон. Ушбу мамалакатдан келган компания портловчи моддаларни ташиш учун ихтисослаштирилган ускуналарни намойиш этмоқда.
Анъанага кўра, еттинчи марта кўргазма доирасида Ўзбекистон Халқаро кон-металлургия форуми - UIMF 2025 бўлиб ўтади. Бу йилги форумнинг мавзуси - "Келажакнинг тоғ-кон саноати: ресурслар ва стратегиялар". Форумда ҳукумат вакиллари, соҳа регуляторлари, йирик ишлаб чиқарувчилар, инвесторлар, молия институтлари ва халқаро экспертлар иштирок этади. Форум Congresses of Central Asia – CCA халқаро компанияси томонидан ташкил этилган.
Кўргазма ва унинг доирасида ўтказилаётган форум кон-металлургия саноатини ривожлантиришда муҳим роль ўйнаб, мутахассисларнинг фикрлари ва тавсияларини ускуналар, технологиялар ва кончилик техникалари каби амалий қисми билан узвий боғлайди.
Барча иштирокчилар, жумладан, ташриф буюрувчилар ва экспонентлар учун қулайлик яратиш мақсадида Iteca Connect иловаси ишга туширилди. Илова учрашувларни режалаштириш, иштирокчи компаниялар фаолияти ҳақида маълумот олиш, павильонлар харитаси ёрдамида кўргазмада навигация қилиш ва ҳоказоларни амалга ошириш имконини беради.
Расмий кўмак:
- Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Тадбиркорлик, рақобатни ривожлантириш ва саноат масалалари қўмитаси;

В Ташкенте 28-30 октября пройдет международная выставка «Горное дело, металлургия и металлообработка –MiningMetals Uzbekistan 2025»
MiningMetals Uzbekistan 2025: международный центр горно-металлургических технологий и инноваций
19-я Международная выставка «Горное дело, металлургия и металлообработка – MiningMetals Uzbekistan 2025» развернет свою экспозицию с 28 по 30 октября 2025 года в Ташкенте в Национальной выставочной компании «Узэкспоцентр» в павильонах № 1, 2 и на уличной экспозиции.
Организаторы: Международная выставочная компания Iteca Exhibitions и ее партнер ICA Eurasia Group.
Добыча и переработка полезных ископаемых являются основой экономического развития. Поставка сырья и высококачественной продукции его обработки — металлопроката, труб и других материалов — обеспечивает функционирование всех отраслей экономики и способствует их дальнейшему росту.
Горнодобывающая промышленность Узбекистана, как страны, обладающей богатейшими природными ресурсами, идет по пути поступательного развития как в обеспечении собственной промышленности различным сырьем, так и в реализации и наращивании экспортных поставок. Руководство страны уделяет большое внимание развитию сектора, создавая условия для внедрения новых технологий и инноваций, повышения экологичности и энергоэффективности производств. Значительный вклад в развитие отрасли вносит также выставка «MiningMetals Uzbekistan» - одно из ведущих выставочных событий горнодобывающей и металлургической индустрий в Узбекистане, эффективная платформа для ознакомления с современным оборудованием и технологиями. Выставка предоставляет возможность специалистам горно-металлургического сектора, профильным министерствам и ведомствам, специализированным агентствам провести прямые переговоры с производителями и поставщиками, рассмотреть перспективные варианты модернизации производств.
В этом году в работе выставки MiningMetals Uzbekistan 2025 принимают участие свыше 150 компаний из 15 стран: Великобритания, Германия, Индия, Иран, Казахстан, Канада, Китай, Республика Корея, Кыргызстан, Латвия, Монголия, Россия, Турция, Узбекистан и Чехия.
ТОП-3 стран зарубежных участников составили: Китай (50 компаний), Германия (17 компаний), Казахстан (10 компаний).
Серебряным спонсором выставки выступает компания из Чехии – Inco Engineering - мировой лидер в области горной техники, от шахтного подъёма до комплексных решений для современной шахты. Решения INCO Engineering обеспечивают безопасность, эффективность и надёжность, задавая мировые стандарты горной индустрии.
Экспозиция выставки делится на два основных сектора: «Горное дело», «Металлургия и машиностроение».
В разделе «Горное дело» наиболее широко будут представлены решения для всех этапов добычи и переработки полезных ископаемых: дробильно-сортировочное и мельничное оборудование, буровые установки и инструмент, флотационные камеры, насосы и фильтры, оборудование для промывки и обезвоживания песка, транспортировки сыпучих материалов, конвейерные системы, спецтехника для открытых и подземных работ, а также технологии автоматизации и цифрового мониторинга шахт и рудников.
Раздел «Металлургия и машиностроение» покажет широкий спектр оборудования и технологий для металлургических предприятий: станки с ЧПУ, прокатное и литейное оборудование, краны для сталелитейных цехов, системы фильтрации и аспирации, смазочно-охлаждающие жидкости, материалы для геотехнических и строительных нужд, а также решения для переработки отходов и вторичных металлов.
На уличной экспозиции посетители смогут увидеть ключевое оборудование для строительства и добычи — буровые установки, экскаваторы, телехендлеры и фильтр-прессы. В экспозиции будут представлены: Quantum Systems Kazakhstan (Казахстан) — буровой станок ZEGA D480A, Jingjin Equipment (Китай) — фильтр-пресс FILTER PRESS, Eurasian Construction Machinery (Узбекистан) — экскаватор HITACHI ZX-330, телескопический погрузчик Gehl TX-4017 и мини-погрузчик Gehl R180, POWER Crane (Узбекистан) – грузоподъёмное оборудование: двухбалочный мостовой кран, козловые краны, консольные краны, IKO MACHINERY (Узбекистан) – KOMATSU, DYNAPAC, DONALDSON.
Впервые в экспозиции будет представлено оборудование по буровзрывным работам и специализированная техника для безопасной транспортировки взрывчатых веществ.
Благодаря широкому тематическому охвату выставка позволит участникам и посетителям получить полное представление о состоянии и тенденциях развития отрасли, познакомиться с передовыми решениями для добычи и переработки полезных ископаемых, обсудить перспективы технологического обновления и сотрудничества. Кроме того, тысячи производителей и потребителей соберутся на одной площадке, чтобы обменяться опытом, установить новые контакты и оценить потенциал отраслевого рынка.
По традиции, важное место в экспозиции выставки занимают флагманы отечественной горнорудной промышленности и металлургии, которые в этом году участвуют на едином стенде. В его составе: Министерство горно-добывающей промышленности и геологии Республики Узбекистан, Навоийский горно-металлургический комбинат, Алмалыкский горно-металлургический комбинат, Узбекский комбинат технологических металлов, Навоийуран, Узметкомбинат, Наманганский металлургический завод.
Зарубежные экспоненты будут представлены не только многолетними участниками – DESWIK (Великобритания), КОРРУС ТЕХ АЗИЯ (Казахстан), WENCO INTERNATIONAL MINING SYSTEMS (Канада), LIMING HEAVY INDUSTRY (Китай), ENGINEERING DOBERSEK (Германия), но и дебютантами, уже приобретшими репутацию ведущих производителей - ART BLAST GROUP (Кыргызстан), HEPHEASTUS MACHINERY (Монголия), INCO ENGINEERING (Чехия), FELUWA (Германия), WESMAN THERMAL ENGG PROCESSES (Индия), FKK GUNEY OTO LAS. TAK (Турция), TOP DRILL CO (Республика Корея).
Традиционное участие Национального павильона Германии в составе 16 компаний представит вниманию профессионалов оборудование и технологии для горно-металлургического комплекса: решения для добычи и обогащения минерального сырья, транспортировки материалов, конвейерную технику, а также инжиниринг и строительство производственных объектов.
Ежегодное коллективное участие компаний из Российской Федерации в этом году представлено стендом Нижегородской области, где будут продемонстрированы решения для обогащения руд, переработки шлаков и сепарации вторсырья, дробильно-сортировочные комплексы, материалы для геотехнических работ (геотекстиль, геомембраны, георешётки, геосетки), оборудование и технологии для производства чугуна, стали и ферросплавов, а также смазочно-охлаждающие жидкости и решения для оптовой торговли металлами в первичных формах.
Широко представлены на выставке компании из Китая, которые продемонстрируют широкий спектр оборудования и технологий для горно-металлургического комплекса: дробильные и флотационные установки, мельницы, шламовые насосы, буровое и подъёмное оборудование, конвейерные ленты, спецтехнику, краны для сталелитейной промышленности, а также химические реагенты и комплектующие для предприятий ГМК.
Среди стран-дебютантов выставки — Монголия, которую представляет компания, демонстрирующая специализированную технику для транспортировки взрывчатых веществ.
Традиционно, вот уже в седьмой раз в рамках выставки пройдет Международный Горно-Металлургический Форум Узбекистана – UIMF 2025, тематика которого «Горная индустрия будущего: ресурсы и стратегии». Форум соберёт на одной площадке представителей правительства, отраслевых регуляторов, крупнейших производителей, инвесторов, финансовых институтов и международных экспертов. Организатор форума: Международная компания Congresses of Central Asia – CCA.
Выставка и проводимый в ее рамках форум играют важную роль в развитии горно-металлургической отрасли, органично сочетая мнения и рекомендации экспертов и практическую составляющую: оборудование, технологии, технику для горных работ и т.д.
Для удобства всех участников, включая посетителей и экспонентов запущено приложение Iteca Connect, позволяющее назначать встречи, узнавать о деятельности компаний-участников, ориентироваться по выставке с помощью карты павильонов и многое другое.
Официальная поддержка выставки:
- Комитет Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам предпринимательства, развития конкуренции и промышленности