Туркий маконнинг транзит салоҳияти: Интеграциялашаётган иқтисодиётлар ва янги логистик ечимлар
XXI асрда глобал иқтисодий алоқаларнинг жадал ривожланиши транспорт ва логистика тизимларининг стратегик аҳамиятини янада оширмоқда. Шу нуқтаи назардан, Европа ва Осиёни боғлаб турувчи муҳим геоиқтисодий ҳудудда жойлашган Туркий давлатлар ташкилоти (ТДТ)га аъзо мамлакатлар ўртасида транспорт соҳасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш устувор йўналишлардан бирига айланди.
ТДТ доирасида замонавий транспорт йўлакларини ривожлантириш, транзит салоҳиятини ошириш ва ягона логистика маконини шакллантириш бўйича амалий ташаббуслар илгари сурилмоқда. Бу эса нафақат минтақавий интеграцияни чуқурлаштиришга, балки Евроосиё ҳудудида барқарор иқтисодий ўсиш ва ўзаро боғлиқликни таъминлашга хизмат қилмоқда.
ТДТ мамлакатларини Ўзбекистоннинг асосий савдо-иқтисодий шериклари қаторига киритиш мумкин. Жумладан, Қозоғистон билан йирик савдо айланмаси, Озарбайжон билан эркин савдо, Туркия ва Венгрия билан энг кўп қулайлик режими амал қилади.
2025 йилда Ўзбекистоннинг ТДТга аъзо давлатлар билан юк ташиш ҳажми 17,5 млн тоннани ташкил этиб, умумий экспорт-импорт ташувларининг қарийб 38 фоизига тўғри келди.
Ташкилот доирасида кўп қиррали ҳамкорликни янада жадаллаштириш ва аъзо давлатлар ўртасидаги стратегик шерикликни мустаҳкамлаш мақсадида 2025 йил 7 октябрь куни Озарбайжоннинг Габала шаҳрида “Минтақавий тинчлик ва хавфсизлик” шиори остида Туркий давлатлар ташкилотининг XII саммити бўлиб ўтди.
Саммит якунлари бўйича томонлар 121 банддан иборат Габала декларациясини қабул қилдилар. Ушбу ҳужжатда сиёсий, иқтисодий, транспорт-коммуникация, энергетика ва хавфсизлик соҳаларидаги ҳамкорликни кенгайтиришга доир қатор устувор вазифалар белгиланди. Хусусан, декларацияда транспорт соҳасига алоҳида эътибор қаратилди. Унда Европа ва Осиё ўртасидаги транспорт боғлиқлигини янада кучайтириш, минтақа давлатларининг транзит салоҳиятини ошириш ҳамда савдо-иқтисодий алоқаларни кенгайтириш муҳим вазифалар сифатида қайд этилди.
Шу билан бирга, Транскаспий халқаро транспорт йўлаги (Ўрта йўлак)ни ривожлантириш ташкилот доирасидаги стратегик устувор йўналишлардан бири сифатида эътироф этилди. Мазкур йўлакни такомиллаштириш орқали Евроосиё маконида юк ташиш занжирларининг самарадорлигини ошириш, транспорт маршрутларини диверсификация қилиш ва минтақанинг глобал логистика тизимидаги аҳамиятини кучайтиришга алоҳида урғу берилди.
Бундан ташқари, саммит доирасида Туркий давлатлар ташкилотининг ташқи ҳамқорлар ва учинчи давлатлар билан ҳамкорлик географиясини кенгайтиришга қаратилган «ТДТ+» форматини жорий этишга келишиб олинди.
Мазкур саммитда давлатимиз раҳбари томонидан Ўрта йўлакни «Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон» темир йўли ва Трансафғон йўлаги билан боғлаш ҳамда божхона тартиботини рақамлаштириш ва тарифларни оптималлаштириш муҳимлиги таъкидланди. Билдиралган ташаббуслар ташкилотга аъзо давлатлар томонидан қўллаб-қувватланди ҳамда мазкур йўналишларда ҳамкорликда иш олиб боришга тайёрлик изҳор этилди.
Мутахассисларнинг фикрича, «Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон» темир йўли Хитойдан Европа ва Яқин Шарқ мамлакатларига олиб борадиган энг қисқа йўлакни шакллантириши, масофа 900 километрга, юкларни етказиб бериш вақти эса 7-8 кунга қисқариши кутилмоқда.
«Ўзбекистон - Афғонистон – Покистон» темир йўли қурилиши трансминтақавий ҳамкорликнинг яна бир муҳим лойиҳасидир. Ушбу лойиҳа Жанубий Осиё темир йўл тизимини Марказий Осиё ва Евроосиё темир йўл тизимлари билан боғлайди.
Сўнгги йилларда Транскаспий йўлагига бўлган эътибор ортган сари ундаги юк ҳажми тобора ошиб бормоқда. 2025 йилда мазкур йўналиш бўйлаб Ўзбекистон юкларининг Боку порти орқали транзити 1,2 млн тоннадан ошди ва яқин истиқболда ушбу кўрсаткични 1,5 млн тоннага етказиш режалаштирилган.
Ўзбекистон ТДТга аъзо давдатлардан иборат «Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон – Туркманистон / Қозоғистон – Каспий денгизи – Озарбайжон – Грузия – Туркия – Европа» стратегик йўналишидан фаол фойдаланмоқда. Туркий давлатлар ташкилоти билан ҳамкорликда ушбу йўналишни ривожлантиришга урғу берилмоқда. Хусусан, инфратузилмани модернизация қилиш ҳамда логистика жараёнларини мувофиқлаштириш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Глобал логистика занжирлари ва транспорт йўлакларини ривожлантириш ва диверсификация қилиш, ягона транзит тармоғини шакллантириш масалалари долзарб аҳамиятга эга бўлиб қолган айни дамда Туркий давлатлар бирлашмасидан келиб чиқадиган салоҳиятни амалга ошириш илғор масалага айланмоқда.
Шунингдек, ТДТ доирасида етказиб бериш занжирларида рақамли ечимларни жорий этишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Хусусан, Ташкилотга аъзо давлатлар ўртасида электрон рухсатнома алмашиш тизими e-Permit йўлга қўйилган, Озарбайжон билан e-TIR тизими жорий этилган. Шу билан бирга, электрон божхона, автоматик юк кузатув тизимлари, «рақамли божхона коридори» каби ечимлар ТДТ мамлакатларида кенг жорий этилмоқда.
Юқоридаги ташаббуслар туркий давлатлар ўртасида ягона транспорт маконини шакллантириш йўлида муҳим қадам бўлиб хизмат қилмоқда. Рақамлаштирилган тизимлар, янги транспорт йўналишлари ва қўшма инвестициялар туфайли ТДТ мамлакатлари ўзаро интеграцияни чуқурлаштириб, Евроосиё транспорт тармоғида ўз ўрнини мустаҳкамлаб бормоқда.

Транзитный потенциал тюркского мира: интегрирующиеся экономики и новые логистические решения
В XXI веке стремительное развитие глобальных экономических связей еще больше повышает стратегическую значимость транспортно-логистических систем. С этой точки зрения укрепление сотрудничества в сфере транспорта между странами-членами Организации тюркских государств (ОТГ), расположенными в важном геоэкономическом регионе, связывающем Европу и Азию, стало одним из приоритетных направлений.
В рамках ОТГ выдвигаются практические инициативы по развитию современных транспортных коридоров, наращиванию транзитного потенциала и формированию единого логистического пространства. Это служит не только углублению региональной интеграции, но и обеспечению устойчивого экономического роста и взаимосвязанности на евразийском пространстве.
Страны ОТГ можно отнести к числу основных торгово-экономических партнеров Узбекистана. В частности, с Казахстаном поддерживается крупный товарооборот, с Азербайджаном действует режим свободной торговли, а с Турцией и Венгрией — режим наибольшего благоприятствования.
В 2023 году объем грузоперевозок Узбекистана со странами-членами ОТГ составил 17,5 млн тонн, что соответствует почти 38 процентам от общего объема экспортно-импортных перевозок.
В целях дальнейшей активизации многостороннего сотрудничества в рамках Организации и укрепления стратегического партнерства между государствами-членами 7 октября 2024 года в азербайджанском городе Габала состоялся XII саммит Организации тюркских государств под девизом "Региональный мир и безопасность".
По итогам саммита стороны приняли Габалинскую декларацию, состоящую из 121 пункта. В этом документе был определен ряд приоритетных задач по расширению сотрудничества в политической, экономической, транспортно-коммуникационной, энергетической сферах и в области безопасности. В частности, в декларации особое внимание было уделено транспортной сфере. В ней в качестве важных задач были отмечены дальнейшее усиление транспортной взаимосвязанности между Европой и Азией, повышение транзитного потенциала стран региона и расширение торгово-экономических связей.
Наряду с этим, развитие Транскаспийского международного транспортного коридора (Средний коридор) было признано одним из стратегических приоритетов в рамках организации. Особый акцент был сделан на повышении эффективности цепочек грузоперевозок на евразийском пространстве, диверсификации транспортных маршрутов и усилении значимости региона в глобальной логистической системе путем совершенствования данного коридора.
Кроме того, в рамках саммита была достигнута договоренность о внедрении формата "ОТГ+," направленного на расширение географии сотрудничества Организации тюркских государств с внешними партнерами и третьими странами.
На данном саммите главой нашего государства была подчеркнута важность соединения Среднего коридора с железной дорогой "Китай – Кыргызстан – Узбекистан" и Трансафганским коридором, а также цифровизации таможенных процедур и оптимизации тарифов. Выдвинутые инициативы были поддержаны государствами-членами организации, и была выражена готовность к совместной работе в данных направлениях.
По мнению экспертов, ожидается, что железная дорога "Китай – Кыргызстан – Узбекистан" сформирует кратчайший коридор из Китая в страны Европы и Ближнего Востока, что позволит сократить расстояние на 900 километров, а время доставки грузов — на 7-8 дней.
Строительство железной дороги "Узбекистан – Афганистан – Пакистан" является еще одним важным проектом трансрегионального сотрудничества. Этот проект свяжет железнодорожную систему Южной Азии с железнодорожными системами Центральной Азии и Евразии.
В последние годы, по мере роста внимания к Транскаспийскому коридору, объем перевозимых по нему грузов неуклонно растет. В 2023 году транзит узбекских грузов по данному маршруту через Бакинский порт превысил 1,2 млн тонн, а в ближайшей перспективе этот показатель планируется довести до 1,5 млн тонн.
Узбекистан активно использует стратегический маршрут "Китай – Кыргызстан – Узбекистан – Туркменистан / Казахстан – Каспийское море – Азербайджан – Грузия – Турция – Европа," пролегающий через государства-члены ОТГ. В сотрудничестве с Организацией тюркских государств развитию этого направления придается особое значение. В частности, проводится масштабная работа по модернизации инфраструктуры и координации логистических процессов.
В то время как развитие и диверсификация глобальных логистических цепочек и транспортных коридоров, а также формирование единой транзитной сети приобретают особую актуальность, на первый план выходит реализация потенциала, исходящего от Организации тюркских государств.
Также в рамках ОТГ особое внимание уделяется внедрению цифровых решений в цепочки поставок. В частности, между государствами-членами Организации налажена система обмена электронными разрешениями (e-Permit), а с Азербайджаном внедрена система e-TIR. Наряду с этим в странах ОТГ широко внедряются такие решения, как электронная таможня, автоматизированные системы отслеживания грузов и "цифровой таможенный коридор".
Вышеуказанные инициативы служат важным шагом на пути к формированию единого транспортного пространства между тюркскими государствами. Благодаря цифровым системам, новым транспортным маршрутам и совместным инвестициям страны ОТГ углубляют взаимную интеграцию и укрепляют свои позиции в евразийской транспортной сети.