Bugungi kunda xalqaro munosabatlar tizimida kuzatilayotgan inqirozlar Markaziy va Janubiy Osiyo davlatlari uchun o‘zaro anglashuv, birlik va mushtarak maqsadlarga erishish zarurati tobora ortib borayotganidan yana bir bor dalolat bermoqda. Bu borada, o‘zaro tushunish va ishonchni mustahkamlashga yordam beradigan muloqot maydonlari alohida ahamiyat kasb etmoqda. Shu nuqtayi nazardan, Termiz muloqoti hududlararo hamkorlikni rivojlantirish uchun platforma hisoblanadi. Uning birinchi yig‘ilishi 2025-yil 19-mayda bo‘lib o‘tgan bo‘lib, u hududlarning o‘zaro bog‘liqligini mustahkamlash va hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqishga qaratilgan edi.
Ushbu platformaga bo‘lgan talabning ortib borishi 2025-yil dekabr oyida Doha forumi doirasida Termiz muloqotiga bag‘ishlangan alohida sessiya tashkil etilishida o‘z aksini topdi. Muhokamalar hududlararo hamkorlikni kengaytirishga amaliy yondashuvlar muhimligini ko‘rsatdi.
Termiz muloqotining bu galgi yig‘ilishi platforma rivojlanishining yangi bosqichini - konseptual munozaralardan mintaqalararo hamkorlik salohiyatini ro‘yobga chiqarishning ustuvor yo‘nalishlari va amaliy mexanizmlarini belgilashga o‘tishni belgilab berishga qaratilgan. Termiz muloqoti davomida madaniy aloqalarni mustahkamlash masalalariga alohida urg‘u berilishi kutilmoqda. Chunki o‘zaro bog‘liqlikni shunchaki savdo, infratuzilma va transport yo‘laklaridan ko‘ra kengroq tushunish kerak. U mintaqa jamoalarini birlashtiruvchi ijtimoiy, intellektual va madaniy aloqalarni o‘z ichiga oladi. Ushbu tarixni qayta ko‘rib chiqish zamonaviy mintaqaviy hamkorlik uchun muhim konseptual poydevor yaratadi.
E’tiborga molik jihati shundaki, o‘tmishda ham Termiz zardushtiylik, buddaviylik, xristianlik va islom an’analari paydo bo‘lgan va rivojlangan madaniyatlararo hamda diniy muloqot markazi bo‘lgan Yunon-Baqtriya, Kushon podshohliklari va boshqa qadimiy davlatlar o‘rtasida joylashgan shahar Temuriylar davrida taraqqiy etib, yirik savdo, hunarmandchilik va ilm-ma’rifat maskaniga aylangan. Darhaqiqat, agar tariximizga nazar tashlaydigan boʻlsak, Markaziy Osiyo va Janubiy Osiyo mintaqasi mamlakatlari azaldan yagona makon sifatida uygʻun rivojlanib kelgan, barcha sohalarda yaqin hamkorlik qilgan. Buyuk mutafakkir Abu Rayhon Beruniyning “Hindiston”, Zahiriddin Muhammad Boburning “Boburnoma” asarlari va boshqa tarixiy manbalar bu yaqin rishtalarning yaqqol dalilidir. Qolaversa, Afg‘onistonning O‘zbekistondagi elchisi o‘rinbosari Muhammadsobir Turkistoniyning quyidagi fikrlari e’tiborga molik: “Bir vaqtlar Movarounnahr deb atalgan ikki daryo oralig‘idagi zaminda O‘zbekiston ham, Afg‘oniston ham joylashgan. Madaniyatimizda mushtarak jihatlar kam emas. Alisher Navoiy hazratlari madaniy merosi O‘zbekiston va Afg‘oniston xalqlarining boyligidir. Alisher Navoiy bobomizning xoklari Hirot viloyatida. Hirotda sulton Husayn Boyqaro davrida qurilgan minoralarning hammasi yagona majmua sifatida qad ko‘targan. Zahiriddin Muhammad Bobur esa Kobulda dafn qilingan. Bog‘i Bobur deb ataladigan majmuada. Afg‘onistonda ham ulkan madaniyat muzeylari bor. Kobulda, Hirotda, Mozori Sharifdagi muzeylarimizda osori atiqalarimiz saqlanadi”. Albatta, bugungi sa’y-harakatlarimizning asosiy maqsadi ana shu tarixiy aloqalarni rivojlantirish emas, balki tiklash, xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik va qardoshlik rishtalarini yanada mustahkamlashdir. Shu maqsadda keyingi yillarda O‘zbekiston Janubiy Osiyo davlatlari bilan aloqalarni tobora rivojlantirmoqda.
Shu bilan birga, madaniy aloqalar va odamlar o‘rtasidagi aloqalarni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda, bu esa iqtisodiy aloqalarni kuchaytirish va foydalanilmayotgan salohiyatni ro‘yobga chiqarishga xizmat qiladi.
Bu yondashuv xavfsizlikni ta’minlashda faqat harbiy-siyosiy vositalardan foydalanishning samarasizligini hisobga olgan holda dolzarbdir. Masalan, ijobiy natijalarga erisha olmaslik afg‘on zaminida tinchlik va barqarorlik o‘rnatish uchun qurol-yarog‘ va harbiylar yordamida amalga oshirilishi 2021-yilda AQSH qo‘shinlarining Afg‘onistondan olib chiqilishi bilan yana bir bor tasdiqlandi. Shu nuqtayi nazardan, bugungi kunda O‘zbekistonning Afg‘oniston bilan iqtisodiy aloqalari mamlakatda tinchlik o‘rnatish va uning iqtisodiyotini tiklashda muhim omillardan biri bo‘lib xizmat qilmoqda.
O‘zbekiston Statistika agentligining hisob-kitoblariga ko‘ra, o‘zaro savdo aylanmasi 2021-yilda 653 mln dollar, 2022-yilda 688,8 mln dollar, 2023-yilda 784,1 mln dollar va 2024-yil yanvar-noyabr oylari bo‘yicha 999,9 mln dollarni tashkil etgan. So'nggi besh yil ichida savdo aylanmasi 2,5 baravar o‘sib, 2025 yilda 1,68 milliard dollarga yetdi, O‘zbekiston eksporti esa taxminan 1,5 milliard dollarni tashkil etdi. Tomonlar savdo hajmini 5 milliard dollarga yetkazish bo‘yicha yangi o‘rta muddatli maqsadni belgilab oldilar. Shu boisdan O‘zbekiston bugungi kunda Afg‘onistonga sarmoya kirituvchi muhim davlatlardan biriga aylanmoqda. Jumladan, Oʻzbekiston va Afgʻoniston oʻrtasida imzolangan qiymati 1 mlrd dollarlik shartnomaga ko‘ra, Oʻzbekiston 10 yil davomida Jauzjon va Faryob viloyatlaridagi Toʻti Maydon gaz konini qayta ishlashda ishtirok etadi. Bu singari savdo-iqtisodiy vositalarni amalga oshirishda Surxondaryo viloyatida tashkil etilgan Termiz xalqaro savdo markazi juda muhim rol o‘ynaydi. Ushbu savdo markazi Afg‘oniston bilan hamkorlik qiluvchi turli tadbirkorlarga, ayniqsa, afg‘on tadbirkorlariga xizmat qiluvchi Markaziy Osiyodagi birinchi savdo zonasi hisoblanadi. Savdo markazida doimiy faoliyat yuritadigan ko‘rgazma-yarmarkalar, O‘zbekiston-Afg‘oniston biznes maktabi, Afg‘oniston fuqarolari bo‘lgan bemorlarga davolanish va tibbiy yordam olish uchun tibbiyot klinikasi, mehmonxona, qimmatbaho metallardan zargarlik buyumlari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan korxonalar, multivalyuta tizimi va umuman, tadbirkorlar emin-erkin savdo qilishga imkon beruvchi boshqa shart-sharoitlar yaratilgan.
Tahliliy ma’lumotlarga ko‘ra O‘zbekiston umumiy xalqaro transportning 60% Markaziy Osiyo davlatlari va Afg‘oniston tranzit yo‘llaridan o‘tadi. O‘zbekistonning Afg‘oniston orqali dengiz portlariga chiqishi Qora va Boltiq dengiziga chiqish portlaridan 2-3 marta, Tinch okeani portlari yo‘nalishidan 5 marta qisqaroqdir. Iqtisodiy tahlilchilarning maʼlumotiga koʻra, Afg‘oniston orqali dengiz portlariga chiqish Markaziy Osiyodan Janubiy Osiyoga bitta konteynerni yetkazish narxi 900 dollardan 286 dollarga arzonlashadi. Bundan tashqari, yuk tashishga sarflanadigan vaqt 35 kundan 3-5 kungacha qisqaradi. Shu bilan birga, eksport salohiyati ham keskin oshadi. Transport-infratuzilmaviy kommunikatsiyalarni takomillashtirish va Markaziy Osiyoga xalqaro tranzit yuk tashuvchilarni jalb etish mintaqa davlatlarini birlashtiruvchi eng muhim vazifalardan biridir. Uni hal etish mintaqadagi ijtimoiy-iqtisodiy vaziyatni yaxshilash zarurati bilan belgilanadi.
Xulosa qilib aytganda, barqarorlik va izchil taraqqiyotni ta’minlash nuqtayi nazaridan o‘zaro bog‘liqlik Markaziy va Janubiy Osiyo mamlakatlarining eng muhim vazifasidir. Shu ma’noda, Termiz muloqoti nufuzli xalqaro forum sifatida mintaqalarimiz o‘rtasidagi aloqalarni yanada kengaytirish, hamkorlikning yangi qirralarini ochish, tinchlik va taraqqiyot yo‘lidan dadil ilgarilab borishda o‘z samarasini beradi.
Shuningdek, Termiz muloqoti mintaqalararo o‘zaro bog‘liqlikni kuchaytirishga turtki beruvchi maydon sifatida mushtarak tarixiy-madaniy va sivilizatsion aloqalarni tiklash barobarida, Afg‘oniston orqali yangi xalqaro transport-logistika yo‘laklari rivojlanishiga imkoniyat eshiklarini ochib beradi. Bir-biriga ishonch va manfaatlar to‘qnashuvi kuchayib borayotgan hozirgi murakkab sharoitda Termiz muloqoti kabi hamkorlik formati muhim ahamiyat kasb etadi.

ТЕРМЕЗСКИЙ ДИАЛОГ: ОТ КУЛЬТУРНО-ГУМАНИТАРНЫХ СВЯЗЕЙ К УСТОЙЧИВОЙ РЕГИОНАЛЬНОЙ АРХИТЕКТУРЕ
Кризисы, наблюдаемые сегодня в системе международных отношений, еще раз свидетельствуют о растущей необходимости достижения взаимопонимания, единства и общности целей для государств Центральной и Южной Азии. Особое значение приобретают диалоговые площадки, которые способствуют поиску взаимопонимания и укреплению доверия.
В этом контексте Термезский диалог представляет собой площадку для наращивания межрегионального сотрудничества. Его первое заседание состоялось 19 мая 2025 года и было призвано укрепить взаимосвязанность регионов и вывести сотрудничество на новый уровень.
Растущая востребованность этой площадки нашла своё отражение на полях Дохийского форума в декабре 2025 года, где была организована отдельная сессия, посвящённая Термезскому диалогу. Дискуссии продемонстрировали важность практических подходов к наращиванию межрегионального сотрудничества.
Нынешнее заседание Термезского диалога призвано обозначить новый этап развития платформы - переход от концептуальных дискуссий к определению приоритетов и практических механизмов реализации потенциала межрегионального взаимодействия.
Ожидается, что особый акцент в ходе Термезского диалога будет сделан на вопросах укрепления культурных связей. И это актуально, так как взаимосвязанность следует понимать как нечто большее, чем просто торговлю, инфраструктуру и транспортные коридоры. Она включает в себя социальные, интеллектуальные и культурные узы, объединяющие сообщества региона. Переосмысление этой истории закладывает важный концептуальный фундамент для современного регионального сотрудничества.
В этом контексте следует отметить, что сегодня город Термез благодаря своему богатому культурному наследию стал связующим звеном между Центральной и Южной Азией.
Примечательно, что и в прошлом Термез был центром межкультурного и религиозного диалога, где возникли и развились традиции зороастризма, буддизма, христианства и ислама. Город, расположенный между Греко-Бактрийским, Кушанским царствами и другими древними государствами, процветал в эпоху Темуридов и стал крупным центром торговли, ремесел и науки. Действительно, если посмотреть на нашу историю, то страны Центральной и Южной Азии издревле гармонично развивались как единое пространство, тесно сотрудничали во всех сферах. Ярким свидетельством этих тесных связей являются произведения великого мыслителя Абу Райхана Беруни "Индия," Захириддина Мухаммада Бабура "Бабурнаме" и другие исторические источники. К тому же внимания заслуживают следующие высказывания заместителя посла Афганистана в Узбекистане Мухаммадсобира Туркестани: "На земле между двумя реками, некогда называвшейся Мавераннахром, расположены и Узбекистан, и Афганистан.
В нашей культуре много общего. Культурное наследие Алишера Навои является достоянием народов Узбекистана и Афганистана. Все минареты, построенные в Герате во времена правления султана Хусейна Байкары, представляют собой единый комплекс. Захириддин Мухаммад Бабур был похоронен в Кабуле. В Афганистане также имеются огромные музеи культуры. В музеях в Кабуле, Герате, Мазари-Шарифе хранятся наши артефакты." Безусловно, основной целью сегодняшних усилий является не развитие, а восстановление этих исторических связей с дальнейшим укреплением уз дружбы и братства между нашими народами.
Исходя из этого Узбекистан системно наращивает связи со странами Южной Азии. При этом особое значение придаётся развитию народной дипломатии, что дополнительно способствует раскрытию незадействованного экономического потенциала.
Этот подход актуален, учитывая неэффективность использования только военно-политических инструментов для обеспечения безопасности.
К примеру, невозможность установления мира на афганской земле
с применением оружия еще раз подтвердилась выводом войск США из Афганистана в 2021 году. С этой точки зрения сегодня экономические контакты Узбекистана с Афганистаном служат одним из важных факторов обеспечения стабильности в стране и восстановления ее экономики.
По оценкам Агентства статистики Узбекистана, взаимный товарооборот составил 653 млн долларов в 2021 году, 688,8 млн – в 2022 году, 784,1 млн – в 2023 году и 999,9 млн – в январе-ноябре 2024 года. За последние пять лет данный показатель вырос в 2,5 раза и достиг 1,68 млрд долларов в 2025 году, а экспорт Узбекистана составил около 1,5 млрд долларов. Основываясь на этой позитивной динамике, стороны определили новую среднесрочную цель по доведению объема торговли до 5 миллиардов долларов. Соответственно, сегодня Узбекистан становится одним из важных инвесторов в Афганистан. В частности, согласно подписанному между странами соглашению на сумму 1 млрд долларов, Узбекистан в течение 10 лет будет участвовать в разработке газового месторождения Тути Майдон в провинциях Джаузджан и Фарьяб. Значимую роль в реализации торгово-экономических инструментов играет созданный в Сурхандарьинской области Термезский международный торговый центр, являющийся первой торговой зоной в Центральной Азии, обслуживающей предпринимателей, сотрудничающих с Афганистаном. При центре действуют выставки-ярмарки, бизнес-школа, медицинская клиника, гостиница, предприятия, специализирующиеся на производстве ювелирных изделий из драгоценных металлов, мультивалютная система и другие условия, позволяющие предпринимателям свободно торговать.
Согласно аналитическим данным, 60% общего объема международного транспорта Узбекистана проходит через транзитные пути стран Центральной Азии и Афганистана. Выход через афганскую территорию к морским портам в 2-3 раза короче, чем к Черному и Балтийскому морям, и в 5 раз короче, чем к портам Тихого океана. По оценкам аналитиков, стоимость доставки одного контейнера из Центральной Азии в Южную Азию с выходом в морские порты через Афганистан снизится с 900 до 286 долларов. Также сократится время транспортировки с 35 дней до 3-5 дней. В то же время резко возрастет экспортный потенциал. Совершенствование транспортно-инфраструктурных коммуникаций и привлечение международных транзитных перевозчиков в Центральную Азию является одной из важнейших задач, объединяющих государства региона. Ее решение определяется необходимостью улучшения социально-экономической ситуации в регионе.
Подводя итог, можно сказать, что взаимосвязанность является важнейшей задачей стран Центральной и Южной Азии в контексте обеспечения стабильности и устойчивого развития.
В этом ключе Термезский диалог как авторитетный международный форум безусловно даст свои результаты по дальнейшему расширению взаимосвязей между нашими регионами, открытию новых граней сотрудничества и уверенному продвижению к миру и прогрессу.
Кроме того, Термезский диалог как платформа, дающая импульс укреплению межрегиональной взаимосвязанности, наряду с восстановлением общих историко-культурных и цивилизационных связей, откроет возможности для развития новых международных транспортно-логистических коридоров через Афганистан. В нынешних сложных условиях, когда усиливается конфликт интересов, такой формат сотрудничества, как Термезский диалог, приобретает важное значение.