OʻZBEKISTON RESPUBLIKASI PREZIDENTI AQSH DELEGATSIYASINI QABUL QILDI
Mamlakatimizga kelgan AQSH delegatsiyasi Missisipi shtati administratsiyasi, yetakchi tashkilotlari hamda savdo, innovatsiyalar, sanoat, qishloq xoʻjaligi va taʼlim sohalaridagi kompaniyalari vakillaridan iborat.
Davlatimiz rahbari mehmonlarni samimiy qutlar ekan, tashrif Oʻzbekiston va Amerika Qoʻshma Shtatlari oʻrtasidagi strategik sheriklikning yangi davri doirasida faol muloqot olib borilayotgani va koʻp qirrali munosabatlar izchil rivojlanib borayotganidan dalolat berishini alohida taʼkidladi.
Oʻz navbatida, gubernator F.Brayant samimiy mehmondoʻstlik uchun minnatdorlik bildirib, davlatimiz rahbariga AQSH Prezidenti Donald Trampning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuvda turli darajalarda aloqalar sezilarli faollashgani, oʻzaro savdo hajmi ikki barobar ortgani, investitsiyalar, agrar majmua, sanoat, transport, turizm va gumanitar almashinuv sohalarida hamkorlik boʻyicha qoʻshma dastur va loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Oʻzbekiston bilan Missisipi shtati oʻrtasidagi amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalari batafsil koʻrib chiqildi. Qishloq xoʻjaligi, biotexnologiyalar va agrokimyo, oʻsimlikshunoslik, chorvachilik va baliqchilik, toʻqimachilik va logistika sohalarida, avvalo, AQSHning ilgʻor texnologiya va bilimlarini joriy etish asosida zamonaviy klasterlar va ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil etish orqali istiqbolli loyihalarni amalga oshirishga alohida eʼtibor qaratildi.
Aniq loyiha va dasturlarni tayyorlash va amalga oshirish boʻyicha ikki tomonlama komissiya faoliyatini yoʻlga qoʻyish xususida kelishuvga erishildi.
Shuningdek, joriy yil 16-17 may kunlari Navoiy shahrida AQSH va Kanadaning 40 dan ortiq kompaniyasi ishtirokida boʻlib oʻtadigan Oʻzbekiston-AQSH-Kanada biznes forumi ishbilarmon doiralar oʻrtasida uzoq muddatli sheriklik aloqalarini oʻrnatishga xizmat qilishi qayd etildi.
AQSH delegatsiyasi aʼzolari Oʻzbekistonda sifat jihatidan yangi bosqichda amalga oshirilayotgan, barcha soha va yoʻnalishlarni qamrab olgan islohotlarning natijadorligiga yuksak baho berdi. Idoralararo muloqotlarni faollashtirish va qoʻshma tashabbuslarni qoʻllab-quvvatlashga tayyorlik bildirildi.
Uchrashuv yakunida tomonlarning Oʻzbekiston va Amerika Qoʻshma Shtatlari oʻrtasidagi doʻstlik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash, keng koʻlamli hamkorlikni kengaytirish borasidagi intilishi qatʼiy ekani taʼkidlandi.

ПРЕЗИДЕНТ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН ПРИНЯЛ ДЕЛЕГАЦИЮ США
14 мая 2019 года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию штата Миссисипи во главе с губернатором Филиппом Брайантом.
В состав прибывшей в нашу страну американской делегации вошли представители администрации, ведущих организаций и компаний штата Миссисипи в сфере торговли, инноваций, промышленности, сельского хозяйства и образования.
Глава нашего государства, тепло приветствуя гостей, особо подчеркнул, что визит является свидетельством интенсивного диалога и динамично развивающихся многоплановых отношений в рамках новой эры стратегического партнерства между Узбекистаном и Соединенными Штатами.
В свою очередь, губернатор Ф.Брайант, выразив искреннюю благодарность за радушный прием, передал Президенту Узбекистана приветствия и наилучшие пожелания Президента США Дональда Трампа.
В ходе беседы были с удовлетворением отмечены заметная активизация контактов на разных уровнях, двукратный рост объемов взаимной торговли, успешная реализация совместных программ и проектов сотрудничества в сфере инвестиций, аграрного комплекса, промышленности, транспорта, туризма, гуманитарных обменов.
Предметно рассмотрены вопросы расширения практического взаимодействия между Узбекистаном и штатом Миссисипи. Особое внимание было уделено продвижению перспективных проектов в сельском хозяйстве, сферах биотехнологий и агрохимии, растениеводства, животноводства и рыбоводства, текстильной отрасли и области логистики, прежде всего путем создания современных кластеров и производственных мощностей на основе внедрения передовых американских технологий и знаний.
Достигнута договоренность о запуске деятельности двусторонней комиссии по подготовке и реализации конкретных проектов и программ.
Отмечено также, что предстоящий 16-17 мая этого года в городе Навои узбекско-американо-канадский бизнес-форум с участием более 40 компаний из США и Канады позволит наладить долгосрочные партнерские связи между деловыми кругами.
Члены американской делегации дали высокую оценку результативности осуществляемых в Узбекистане на качественно новом этапе реформ, охватывающих все сферы и направления. Выражена готовность активизировать межведомственные контакты и поддерживать совместные инициативы.
В завершение встречи подтверждена обоюдная приверженность дальнейшему укреплению отношений дружбы и стратегического партнерства, а также развитию полномасштабного сотрудничества между Узбекистаном и Соединенными Штатами.