ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ ПРЕЗИДЕНТИНИНГ ҚАРОРИ ТРАНСПОРТ ВА ТУРИЗМ ОБЪЕКТЛАРИДА ЖАМОАТ ХАВФСИЗЛИГИНИ ТАЪМИНЛАШНИНГ САМАРАЛИ ТИЗИМИНИ ЖОРИЙ ЭТИШГА ОИД ҚЎШИМЧА ЧОРА-ТАДБИРЛАР ТЎҒРИСИДА
Ўтган давр мобайнида республиканинг туризм салоҳиятини юксалтириш борасида салмоқли ишлар амалга оширилди, туристлар учун қулай шароитлар яратиш ҳамда Ўзбекистоннинг ташриф учун хавфсиз мамлакат сифатидаги обрўсини шакллантиришга қаратилган комплекс чора-тадбирлар кўрилди.
Хавфсиз туризмни таъминлаш бўйича яратилган тизим туризм жойларида ҳамда туристлар томонидан республика бўйлаб ҳаракатланиш учун фаол фойдаланилаётган темир йўл ва ҳаво-транспорт инфратузилмаси объектларида жамоат тартибини сақлаш, ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олиш ва жиноятчиликка қарши курашиш чора-тадбирларини ўзида бирлаштирди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 5 январдаги «Ўзбекистон Республикасида туризмни жадал ривожлантиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги ПФ-5611-сон ҳамда 2019 йил 1 февралдаги «Транспорт соҳасида давлат бошқаруви тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ПФ-5647-сон фармонларига мувофиқ, шунингдек, транспорт ва туризм объектларида жамоат хавфсизлигини самарали таъминлашнинг сифат жиҳатидан янги босқичига ўтиш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ва Туризмни ривожлантириш давлат қўмитасининг:
Бухоро, Самарқанд, Хива ва Шаҳрисабз шаҳарларида жорий этилаётган Хавфсиз туризмни таъминлаш концепциясини (кейинги ўринларда — Концепция) Тошкент шаҳри, Тошкент ва Сурхондарё вилоятларида татбиқ этиш ва босқичма-босқич амалга ошириш;
ички ишлар органларининг белгиланган штатлар сони доирасида Тошкент шаҳар Ички ишлар бош бошқармаси, Тошкент ва Сурхондарё вилоятлари ички ишлар бошқармаларининг хавфсиз туризмни таъминлаш бошқармаларини (кейинги ўринларда — бошқармалар) ташкил этиш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин.
Бошқармалар фаолиятининг асосий йўналишлари этиб қуйидагилар белгилансин:
бевосита туризм намойиши объектлари ва инфратузилмаси ҳудудларида жамоат тартибини сақлаш, ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олиш ва жиноятчиликка қарши курашиш соҳасида ички ишлар органлари хизматини самарали ташкил қилиш;
ички ишлар органларининг хавфсиз туризмни таъминлаш борасидаги фаолиятига ахборот-техник жиҳатдан кўмаклашиш, улар ўртасидаги ўзаро мувофиқлаштирилган ҳамкорлик устидан қатъий назорат ўрнатиш;
туризм намойиши объектлари ва инфратузилмаси ҳудудларида криминоген вазиятни тизимли таҳлил қилиш, туристларга нисбатан содир этиладиган ҳуқуқбузарликлар сабаблари ва шароитларини аниқлаш ҳамда уларни бартараф этиш юзасидан манзилли чора-тадбирларни амалга ошириш.
2. Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Транспортда жамоат хавфсизлигини таъминлаш бошқармаси, Тошкент шаҳар Ички ишлар бош бошқармасининг Тошкент метрополитенида ички ишлар бошқармаси ҳамда Тошкент вилояти Ички ишлар бошқармаси транспортда жамоат хавфсизлигини таъминлаш бўлими негизида вазирликнинг Транспортда хавфсизликни таъминлаш бош бошқармаси (кейинги ўринларда — Бош бошқарма) ташкил этилсин.
Бош бошқарманинг асосий вазифалари этиб қуйидагилар белгилансин:
метрополитен, темир йўл ва ҳаво-транспорт инфратузилмаси объектларида (кейинги ўринларда — транспорт объектлари) жамоат тартибини сақлаш, ҳуқуқбузарликлар профилактикаси ва жиноятчиликка қарши курашиш борасидаги фаолиятни мувофиқлаштириш;
йўловчиларнинг ҳаракатланиш хавфсизлигини, темир йўл ва ҳаво транспортида ташиладиган товар-моддий бойликларнинг бутлиги ва қўриқланишини самарали таъминлаш;
транспорт объектларида террористик таҳдидларни, гиёҳвандлик воситалари, уларнинг аналоглари, психотроп моддалар ва уларнинг прекурсорлари, ўқотар қурол, ўқ-дорилар, портловчи, радиактив, заҳарли, кучли таъсир қилувчи ва заҳарловчи моддаларнинг ноқонуний айланмаси билан боғлиқ ҳолатларни ўз вақтида аниқлаш ва бартараф этишни ташкил қилиш;
замонавий ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланган ҳолда транспорт объектлари ва уларга туташ ҳудудларда жамоат хавфсизлигини таъминлашнинг марказлашган мувофиқлаштирилган бошқарувини амалга ошириш.
3. 2019 йил 1 апрелдан бошлаб шундай тартиб жорий этилсинки, унга кўра:
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлигининг Хавфсиз туризмни таъминлашни мувофиқлаштириш бошқармаси ва унинг ҳудудий бўлинмаларига (кейинги ўринларда — хавфсиз туризмни таъминлаш бўлинмалари) шартнома асосида туристлар ва туристик гуруҳларни, шу жумладан автотранспортда ҳаракатланиш вақтида кузатиб бориш ҳамда моддий маданий мерос объектларида жамоат тартибини сақлаш бўйича пулли хизматлар кўрсатиш ҳуқуқига эга;
транспорт объектларида, биринчи навбатда туризм йўналишдаги поездларда хавфсиз туризмни таъминлаш бўйича функциялар транспортда хавфсизликни таъминлаш бўлинмалари томонидан амалга оширилади;
транспорт объектларида содир этилган жиноят ва ҳодисалар ҳақидаги хабар ва аризаларни ҳисобга олиш ва қайд этиш марказлашган тартибда транспортда хавфсизликни таъминлаш бўлинмаларининг навбатчилик қисмлари томонидан амалга оширилади;
транспорт объектлари ва уларга туташ ҳудудларда содир этилган жиноятлар билан боғлиқ баҳсли материалларни кўриб чиқишга доир қарор қабул қилиш Ўзбекистон Республикаси ички ишлар вазирининг транспорт ва туризм объектларида хавфсизликни таъминлаш бўйича ўринбосари томонидан Ўзбекистон Республикаси Транспорт прокуратураси билан келишилган ҳолда амалга оширилади;
туризм йўналишидаги темир йўл транспортида ҳаракатланиш давомида содир этилган, тегишлилиги бўйича ички ишлар органларига тааллуқли бўлган маъмурий ҳуқуқбузарликларни кўриб чиқиш ва қарор қабул қилиш уларда жамоат тартибини самарали таъминлаш учун кузатувчи профилактика инспекторлари лавозимларини босқичма-босқич жорий этиш орқали бевосита поездларнинг ўзида амалга оширилади;
темир йўл вокзаллари ва аэропортлар атрофида йўл ҳаракати хавфсизлиги қоидалари бузилишининг олдини олиш ва чек қўйиш ҳудудий ички ишлар органлари билан биргаликда транспортда хавфсизликни таъминлаш бўлинмалари томонидан амалга оширилади.
4. Белгилансинки:
хавфсиз туризмни таъминлаш бўлинмалари жойларда Концепциянинг амалга оширилиши учун масъул бўлган ишчи орган сифатида фаолият олиб боради;
хавфсиз туризмни таъминлаш бўлинмалари ўз хизмат фаолиятида Ўзбекистон Республикаси ички ишлар вазири томонидан тасдиқланадиган алоҳида фарқловчи белгилар, автотранспорт воситаларида ягона светографик схемалар ҳамда эмблемадан фойдаланишлари мумкин;
бошқарма бошлиқлари бир вақтнинг ўзида тегишлича Тошкент шаҳар Ички ишлар бош бошқармаси, Тошкент ва Сурхондарё вилоятлари ички ишлар бошқармалари бошлиқларининг ўринбосарлари ҳисобланади;
бошқармаларга Бухоро, Қашқадарё, Самарқанд ва Хоразм вилоятлари ички ишлар органларининг турдош бўлинмалари учун қонунчиликда белгиланган кадрларни танлаш ва меҳнатга ҳақ тўлаш шартлари татбиқ этилади;
Тошкент шаҳар, Тошкент ва Сурхондарё вилоятлари ҳокимлари тегишли вазирлик ва идоралар ҳудудий бўлинмаларининг Концепцияни амалга ошириш бўйича фаолияти устидан тизимли назоратни таъминлайдилар ҳамда уларнинг яқин ва самарали ҳамкорлигини ташкил этиш бўйича шахсан жавобгар ҳисобланадилар;
ички ишлар органлари республикада хавфсиз туризмни таъминлаш аҳволини тизимли мониторинг қилади ҳамда туристлар оқими ва юзага келаётган тезкор вазият таҳлили асосида мазкур йўналишдаги иш самарадорлигини ошириш бўйича Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига вақти-вақти билан таклифлар киритиб боради;
транспортда хавфсизликни таъминлаш бўлинмалари фаолиятини кундалик тартибга солиш масалалари бўйича тегишлича Қорақалпоғистон Республикаси ички ишлар вазири ва вилоятлар ички ишлар бошқармалари бошлиқларига, хизмат ва тезкор фаолиятни ташкил этиш масалалари бўйича бевосита Бош бошқармага бўйсунади.
5. 2019 йил 1 апрелдан бошлаб юридик шахс ташкил этмаган ҳолда Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ҳузурида Хавфсиз туризмни таъминлаш жамғармаси (кейинги ўринларда — Жамғарма) ташкил этилсин ҳамда уни шакллантириш манбалари этиб қуйидагилар белгилансин:
Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси ҳузуридаги бюджетдан ташқари Туризм соҳасини қўллаб-қувватлаш жамғармаси тушумларининг 10 фоизи;
хавфсиз туризмни таъминлаш бўлинмалари ходимлари томонидан тегишлилигига кўра уларга тааллуқли маъмурий ҳуқуқбузарликларга доир ишлар бўйича ундирилган жарима маблағлари;
мазкур қарорга мувофиқ хавфсиз туризмни таъминлаш бўлинмалари томонидан кўрсатиладиган хизматлар учун келиб тушадиган маблағлар;
халқаро молия институтлари ва бошқа хорижий донорларнинг грантлари ҳамда қонунчилик билан тақиқланмаган бошқа манбалар.
Ўзбекистон Республикаси ички ишлар вазирига Жамғарма маблағлари ҳисобидан:
хавфсиз туризмни таъминлаш бўлинмалари ходимларининг қўшимча штат бирликларини жорий қилиш ҳамда туризм намойиши ва инфратузилмаси объектларининг сони ҳамда ўзига хос хусусиятларини ҳисобга олган ҳолда ушбу соҳага фуқароларни шартнома асосида жалб қилиш;
хавфсиз туризмни таъминлаш бўлинмалари ходимлари учун, қонунчиликда белгиланган бошқа қўшимча ҳақлардан қатъи назар, лавозим маошининг 100 фоизигача бўлган миқдорда рағбатлантирувчи устамалар жорий этиш ҳуқуқи берилсин.
Белгилансинки, Жамғарма маблағлари фақат қуйидагилар учун сарфланади:
хавфсиз туризмни таъминлаш бўлинмаларининг ходимларини рағбатлантириш ва моддий-техник базасини мустаҳкамлаш;
хавфсиз туризмни таъминлаш бўлинмалари ходимларининг касбий тайёргарлигини ошириш, улар томонидан илғор хорижий тажрибани, шу жумладан хорижий мамлакатларга чиқиш орқали ўрганиш билан боғлиқ тадбирларни ташкил этиш;
хавфсиз туризмни таъминлаш бўлинмалари ходимларининг қўшимча жорий этилган ва бюджет маблағлари ҳисобидан молиялаштирилмайдиган штат бирликларини ҳамда шартнома асосида жалб қилинган фуқароларни молиялаштириш;
хавфсиз туризмни таъминлаш соҳасида кўргазма ва ярмаркаларни ўтказиш, лойиҳа, дастур ва бошқа тадбирларни амалга ошириш.
8. 2019 йилда Ўзбекистон Республикасида хавфсиз туризмни таъминлаш самарадорлигини ошириш бўйича «Йўл харитаси» 5-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Вазирлик ва идоралар раҳбарлари зиммасига «Йўл харитаси»да назарда тутилган тадбирларнинг ўз вақтида, сифатли ва самарали амалга оширилиши юзасидан шахсий жавобгарлик юклансин.
9. Ўзбекистон Республикаси ички ишлар вазирига:
шартнома асосида «Ўзбекистон темир йўллари» АЖ маблағлари ҳисобидан туристик йўналишлар бўйича темир йўл поездларида профилактика инспекторларининг қўшимча штат бирликларини жорий этиш;
транспорт объектларида ҳуқуқбузарликларни аниқлаш ва ўз вақтида чек қўйиш ҳамда фавқулодда ҳолатларда ҳаракатланиш мақсадида идоравий вертолёт техникаси имкониятларидан фойдаланиш тартибини белгилаш ҳуқуқи берилсин.
10. Вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари туризм объектлари ва инфратузилмаси ҳудудида жамоат хавфсизлигини таъминлаш фаолиятини моддий-техник мустаҳкамлаш мақсадида уч ой муддатда маҳаллий бюджет маблағлари ҳисобидан хавфсиз туризмни таъминлаш бўлинмаларига мамлакатимизда ишлаб чиқарилган 3 тадан енгил автомобиль, 5 тадан скутер ва 5 тадан мотоциклларни бир марталик харид қилиш ва ажратиш чораларини кўрсин.
11. Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги Транспорт вазирлиги ва Давлат хавфсизлик хизмати билан биргаликда:
икки ой муддатда мазкур қарор талабларидан келиб чиққан ҳолда, Бош бошқарма тузилмасида транспорт объектлари ва уларга туташ ҳудудларда жамоат хавфсизлигини таъминлашнинг марказлашган мувофиқлаштирилган бошқарувини амалга ошириш имконини берувчи ситуацион-таҳлилий марказни тузиш бўйича Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин;
транспорт объектларида, шу жумладан «Ўзбекистон темир йўллари» АЖ ва «Uzbekistan airports» АЖ маблағлари ҳисобидан интеллектуал видеокузатув тизимини жорий этишни ҳамда уни «Хавфсиз шаҳар» аппарат-дастурий комплексига босқичма-босқич интеграция қилишни таъминласин.
12. Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги Транспорт вазирлиги ва Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси билан биргаликда бир ой муддатда транспорт ва туризм объектларида жамоат хавфсизлигини таъминлаш соҳасида полиция тузилмалари ва халқаро ташкилотлар вакиллари билан, шу жумладан ишчи сафарларни ташкил этган ҳолда учрашув ва музокараларни назарда тутувчи илғор хорижий тажрибани ўрганиш дастурини тасдиқласин.
13. Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги:
бир ой муддатда мазкур қарор талабларидан келиб чиққан ҳолда Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлигининг Транспортда хавфсизликни таъминлаш бош бошқармаси тўғрисидаги низомни тасдиқласин;
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги билан биргаликда бир ой муддатда Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Хавфсиз туризмни таъминлаш жамғармаси тўғрисидаги низомни ишлаб чиқсин ва тасдиқласин;
янгидан ташкил этилаётган бўлинмаларнинг тўлақонли фаолиятини таъминлаш мақсадида икки ой муддатда, фаолиятининг ўзига хос жиҳатларини ҳисобга олган ҳолда уларни жойлаштириш, жиҳозлаш, малакали мутахассислар билан тўлдириш ҳамда бошқа ташкилий масалаларни ҳал этиш чора-тадбирларини кўрсин;
манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда уч ой муддатда қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
14. Белгилансинки, мазкур қарорда назарда тутилган тадбирларни амалга ошириш билан боғлиқ сарф-харажатлар Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлигининг асосланган ҳисоб-китоблари бўйича ҳар йили ажратиладиган бюджет маблағлари, Ички ишлар вазирлигининг бюджетдан ташқари маблағлари, Жамғарма, маҳаллий бюджетлар маблағлари ҳамда қонунчилик билан тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан қопланади.
15. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим ҳужжатларига 6-иловага мувофиқ ўзгартириш ва қўшимчалар киритилсин.
17. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н. Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари Б.М. Мавлонов зиммасига юклансин.

ПОСТАНОВЛЕНИЕ ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН О ДОПОЛНИТЕЛЬНЫХ МЕРАХ ПО ВНЕДРЕНИЮ ЭФФЕКТИВНОЙ СИСТЕМЫ ОБЕСПЕЧЕНИЯ ОБЩЕСТВЕННОЙ БЕЗОПАСНОСТИ НА ОБЪЕКТАХ ТРАНСПОРТА И ТУРИЗМА
За истекший период в стране проведена значительная работа по повышению туристского потенциала республики, приняты комплексные меры по созданию комфортных условий пребывания туристов и формированию имиджа Узбекистана как безопасной для посещения страны.
Созданная система обеспечения безопасного туризма объединила в себе меры по охране общественного порядка, ранней профилактике правонарушений и борьбе с преступностью на объектах туризма, а также железнодорожной и воздушно-транспортной инфраструктуры, активно используемой туристами для передвижения по республике.
В соответствии с указами Президента Республики Узбекистан от 5 января 2019 года № УП-5611 «О дополнительных мерах по ускоренному развитию туризма в Республике Узбекистан» и от 1 февраля 2019 года № УП-5647 «О мерах по коренному совершенствованию системы государственного управления в сфере транспорта», а также в целях перехода на качественно новый уровень эффективного обеспечения общественной безопасности на объектах транспорта и туризма:
1. Согласиться с предложениями Министерства внутренних дел и Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма о:
применении и поэтапной реализации в городе Ташкенте, Ташкентской и Сурхандарьинской областях Концепции обеспечения безопасного туризма, внедряемой в городах Бухаре, Самарканде, Хиве и Шахрисабзе (далее — Концепция);
создании управлений по обеспечению безопасного туризма Главного управления внутренних дел города Ташкента, управлений внутренних дел Ташкентской и Сурхандарьинской областей (далее — управления) в пределах установленной штатной численности органов внутренних дел.
Определить основными направлениями деятельности управлений:
эффективную организацию службы органов внутренних дел в сфере охраны общественного порядка, ранней профилактики правонарушений и борьбы с преступностью непосредственно на территориях объектов туристского показа и инфраструктуры;
информационно-техническое сопровождение деятельности органов внутренних дел по обеспечению безопасного туризма, установление строгого контроля за скоординированным взаимодействием между ними;
проведение системного анализа криминогенной обстановки на территориях объектов туристского показа и инфраструктуры, выявление и принятие адресных мер по устранению причин и условий правонарушений, совершаемых в отношении туристов.
2. Образовать Главное управление обеспечения безопасности на транспорте Министерства внутренних дел Республики Узбекистан (далее — Главное управление) на базе Управления обеспечения общественной безопасности на транспорте министерства, управления внутренних дел Ташкентского метрополитена, Главного управления внутренних дел города Ташкента и отдела обеспечения общественной безопасности на транспорте Управления внутренних дел Ташкентской области.
Определить основными задачами Главного управления:
координацию деятельности по охране общественного порядка, профилактике правонарушений и борьбе с преступностью на объектах метрополитена, железнодорожной и воздушно-транспортной инфраструктуры (далее — объекты транспорта);
эффективное обеспечение безопасности передвижения пассажиров, целостности и сохранности товарно-материальных ценностей, перевозимых на железнодорожном и воздушном транспорте;
организацию своевременного выявления и пресечения террористических угроз, фактов незаконного оборота наркотических средств, их аналогов, психотропных веществ и их прекурсоров, огнестрельного оружия, боеприпасов, взрывчатых, радиоактивных, ядовитых, сильнодействующих и отравляющих веществ на объектах транспорта;
осуществление с использованием современных информационно-коммуникационных технологий централизованного скоординированного управления обеспечением общественной безопасности на объектах транспорта и прилегающих к ним территориях.
3. Ввести с 1 апреля 2019 года порядок, согласно которому:
Управление координации обеспечения безопасного туризма Министерства внутренних дел Республики Узбекистан и его территориальные подразделения (далее — подразделения по обеспечению безопасного туризма) вправе оказывать на договорной основе платные услуги по сопровождению туристов и туристских групп, в том числе во время передвижения на автотранспорте, а также охране общественного порядка на объектах материального культурного наследия;
функции по обеспечению безопасного туризма на объектах транспорта, в первую очередь в составах поездов туристского направления, осуществляются подразделениями по обеспечению безопасности на транспорте;
регистрация и учет сообщений и заявлений о преступлениях и происшествиях на объектах транспорта осуществляется в централизованном порядке дежурными частями подразделений по обеспечению безопасности на транспорте;
принятие решений относительно рассмотрения органами внутренних дел спорных материалов, связанных с преступлениями на объектах транспорта и прилегающих к ним территориях, осуществляется заместителем министра внутренних дел Республики Узбекистан по обеспечению безопасности на объектах транспорта и туризма по согласованию с Транспортной прокуратурой Республики Узбекистан;
рассмотрение и принятие решений по административным правонарушениям, подведомственным органам внутренних дел, совершенным в пути следования железнодорожным транспортом туристского направления, осуществляется непосредственно в составах поездов путем поэтапного введения должностей сопровождающих инспекторов по профилактике для эффективного обеспечения в них общественной безопасности;
предупреждение и пресечение нарушений безопасности дорожного движения вблизи железнодорожных вокзалов и аэропортов осуществляется подразделениями по обеспечению безопасности на транспорте совместно с территориальными органами внутренних дел.
4. Установить, что:
подразделения по обеспечению безопасного туризма выступают рабочим органом, ответственным за практическую реализацию Концепции на местах;
подразделения по обеспечению безопасного туризма вправе использовать в своей служебной деятельности отдельные отличительные знаки, единые светографические схемы на транспортных средствах и эмблему, утверждаемые министром внутренних дел Республики Узбекистан;
начальники управлений одновременно являются заместителями начальников Главного управления внутренних дел города Ташкента, управлений внутренних дел Ташкентской и Сурхандарьинской областей соответственно;
на управления распространяются требования к подбору кадров и условия оплаты труда, предусмотренные законодательством для аналогичных подразделений органов внутренних дел Бухарской, Кашкадарьинской, Самаркандской и Хорезмской областей;
хокимы города Ташкента, Ташкентской и Сурхандарьинской областей обеспечивают системный контроль за деятельностью территориальных подразделений соответствующих министерств и ведомств по реализации Концепции и несут персональную ответственность за организацию их тесного и эффективного взаимодействия;
органы внутренних дел ведут систематический мониторинг состояния обеспечения безопасного туризма в республике с периодическим внесением в Кабинет Министров Республики Узбекистан на основе анализа туристского потока и складывающейся оперативной обстановки предложений по повышению эффективности работы в данном направлении;
по вопросам повседневного регулирования деятельности подразделения по обеспечению безопасности на транспорте подчиняются соответственно министру внутренних дел Республики Каракалпакстан и начальникам управлений внутренних дел областей, по вопросам организации служебно-оперативной деятельности — непосредственно Главному управлению.
5. Создать с 1 апреля 2019 года Фонд обеспечения безопасного туризма при Министерстве внутренних дел Республики Узбекистан (далее — Фонд) без образования юридического лица, определив источниками его формирования:
10 процентов от поступлений внебюджетного Фонда поддержки туристской сферы при Государственном комитете Республики Узбекистан по развитию туризма;
средства штрафов, взысканных сотрудниками подразделений по обеспечению безопасного туризма по подведомственным им делам об административных правонарушениях;
средства, поступающие за оказание подразделениями по обеспечению безопасного туризма услуг в соответствии с настоящим постановлением;
гранты международных финансовых институтов и других зарубежных доноров, а также иные источники, не запрещенные законодательством.
Предоставить министру внутренних дел Республики Узбекистан право за счет средств Фонда:
вводить дополнительные штатные единицы сотрудников подразделений по обеспечению безопасного туризма, а также привлекать к данной сфере граждан на договорной основе с учетом количества и особенностей объектов туристского показа и инфраструктуры;
устанавливать для сотрудников подразделений по обеспечению безопасного туризма стимулирующие надбавки до 100 процентов от должностных окладов, вне зависимости от других доплат, установленных законодательством.
Установить, что средства Фонда расходуются исключительно на:
стимулирование сотрудников и укрепление материально-технической базы подразделений по обеспечению безопасного туризма;
организацию мероприятий по повышению профессиональной подготовки сотрудников подразделений по обеспечению безопасного туризма, изучению ими передового зарубежного опыта, в том числе с выездом в зарубежные страны;
содержание дополнительно введенных штатных единиц сотрудников подразделений по обеспечению безопасного туризма, не финансируемых за счет бюджетных средств, а также привлеченных на договорной основе граждан;
проведение выставок, ярмарок, реализацию проектов, программ и иных мероприятий в сфере обеспечения безопасного туризма.
8. Утвердить «Дорожную карту» по повышению эффективности обеспечения безопасного туризма в Республике Узбекистан на 2019 год согласно приложению № 5.
Возложить персональную ответственность на руководителей министерств и ведомств за своевременную, качественную и эффективную реализацию мероприятий, предусмотренных «Дорожной картой».
9. Предоставить министру внутренних дел Республики Узбекистан право:
вводить на договорной основе за счет средств АО «Узбекистон темир йуллари» дополнительные штатные единицы инспекторов по профилактике на железнодорожных составах по туристским направлениям;
устанавливать порядок использования возможностей ведомственной вертолетной техники в целях выявления и своевременного пресечения правонарушений, а также реагирования на чрезвычайные ситуации на объектах транспорта.
10. Хокимиятам областей и города Ташкента в целях материально-технического укрепления деятельности по обеспечению общественной безопасности на территории туристских объектов и инфраструктуры в трехмесячный срок за счет средств местного бюджета принять меры по разовому закупу и выделению подразделениям по обеспечению безопасного туризма по 3 легковых автомобиля, 5 скутеров и 5 мотоциклов отечественного производства.
11. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерству внутренних дел совместно с Министерством транспорта и Службой государственной безопасности Республики Узбекистан:
в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по созданию в структуре Главного управления ситуационно-аналитического центра, позволяющего осуществлять централизованное скоординированное управление обеспечением общественной безопасности на объектах транспорта и прилегающих к ним территориях с учетом требований настоящего постановления;
обеспечить внедрение системы интеллектуального видеонаблюдения на объектах транспорта, в том числе за счет средств АО «Узбекистон темир йуллари» и АО «Uzbekistan airports» с поэтапной ее интеграцией с аппаратно-программным комплексом «Безопасный город».
12. Министерству иностранных дел, Министерству внутренних дел совместно с Министерством транспорта и Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма в месячный срок утвердить программу изучения передового зарубежного опыта в сфере обеспечения общественной безопасности на объектах транспорта и туризма, предусматривающую в том числе организацию рабочих визитов, встреч и переговоров с представителями полицейских структур и международных организаций.
13. Министерству внутренних дел Республики Узбекистан:
в месячный срок утвердить Положение о Главном управлении обеспечения безопасности на транспорте Министерства внутренних дел Республики Узбекистан с учетом требований настоящего постановления;
совместно с Министерством финансов Республики Узбекистан в месячный срок разработать и утвердить Положение о Фонде обеспечения безопасного туризма при Министерстве внутренних дел Республики Узбекистан;
в двухмесячный срок принять меры по размещению, обустройству, укомплектованию квалифицированными специалистами и решению других организационных вопросов для обеспечения полноценной деятельности вновь создаваемых подразделений с учетом специфики их деятельности;
совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
14. Определить, что расходы, связанные с реализацией мероприятий, предусмотренных настоящим постановлением, покрываются за счет бюджетных средств, ежегодно выделяемых по обоснованным расчетам Министерства внутренних дел, внебюджетных средств Министерства внутренних дел Республики Узбекистан, средств Фонда, местных бюджетов, а также других источников, не запрещенных законодательством.
15. Внести изменения и дополнения в некоторые акты Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 6.
17. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Н. Арипова и первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Б.М. Мавлонова.