Ўзбекистоннинг олти ҳудудида Хитой билан ҳамкорликда маиший чиқиндиларни ёқиш орқали электр энергияси ишлаб чиқарилади
Ўзбекистонда чиқиндиларни қайта ишлаш ва улардан энергия манбаи олишга асосланган замонавий лойиҳаларни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Жумладан, Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги ҳузуридаги Чиқиндиларни бошқариш ва циркуляр иқтисодиётни ривожлантириш агентлиги ҳамда Хитой Халқ Республикасининг етакчи экологик компаниялари ўртасида чиқиндиларни етказиб бериш битимлари тасдиқланган.
Унда чиқиндиларни термик қайта ишлаш орқали электр энергияси ишлаб чиқариш лойиҳалари Наманган, Фарғона, Қашқадарё, Самарқанд, Андижон, Тошкент вилоятлари ҳамда Тошкент шаҳрида босқичма-босқич тадбиқ этилиши назарда тутилган.
Мазкур лойиҳалар Хитой Халқ Республикасининг “China Everbright Group”, “Shanghai SUS Environment” ва “China CAMC Engineering” каби бир қатор йирик компаниялари томонидан амалга оширилади.
Бу борада жорий йил 24 март куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг қаттиқ маиший чиқиндиларни ёқиш орқали электр энергияси ишлаб чиқариш инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисидаги 116-сон, 117-сон ва 118-сон қарорлари қабул қилинди. Уларга кўра, мазкур ҳудудларда экологик вазиятни яхшилаш, чиқиндиларни қайта ишлаш соҳасига замонавий ечимлар ва технологияларни жорий этиш орқали электр энергияси ишлаб чиқарилади ҳамда соҳага тўғридан-тўғри инвестициялар жалб этилади.
Шунингдек, электр энергиясини сотиб олиш ва қаттиқ маиший чиқиндиларни етказиб бериш тўғрисидаги битимларга мувофиқ лойиҳа компаниялари ишлаб чиқарилган электр энергиясини 30 йил давомида «Ўзенергосотиш» АЖга кафолатланган тарзда сотади.
Инвестор ва лойиҳа 2025–2027 йилларда қуйидаги миқдордаги ишлаб чиқариш қувватига эга ускуналарни ишга туширишни таъминлайди.
Жумладан:
- Наманган ва Фарғона вилоятларида “China Everbright Group” компанияси иштирокида умумий қиймати 283 млн АҚШ доллари миқдоридаги инвестиция жалб қилинмоқда. Лойиҳада кунига 3 минг тонна чиқинди қайта ишланиб, йилига 454 млн кВт/соат электр энергияси ишлаб чиқарилади.
- Қашқадарё ва Самарқанд вилоятларида “Shanghai SUS Environment” компанияси томонидан умумий қиймати 300 млн АҚШ доллари миқдорида инвестиция жалб этилган. Кунига 3 минг тонна чиқинди қайта ишланиб, йилига жами 480 млн кВт/соат электр энергияси ишлаб чиқарилади.
- Андижон ва Тошкент вилоятларида “China CAMC Engineering” компанияси иштирокида умумий қиймати 350 млн АҚШ доллари миқдорида инвестиция жалб қилинмоқда. Бу орқали кунига 4 минг тонна чиқинди қайта ишланиб, йилига жами 630 млн кВт/соат электр энергияси ишлаб чиқарилади.
Умумий ҳисобда:
— 933 млн АҚШ доллари миқдорида хорижий инвестиция жалб этилади;
— кунига 10 минг тонна чиқинди қайта ишланади;
— йилига 1 мрлд 564 минг кВт/соат электр энергияси ишлаб чиқарилади.
— 950-1 000 та янги иш ўрни яратилади
Маълумот учун, аввалроқ ушбу лойиҳалар билан давлат раҳбари танишиб, юртимизда маиший чиқиндиларни ёқиш орқали электр энергияси ва маҳсулот ишлаб чиқарадиган 8 та завод қурилиши ҳақида хабар қилган эдик.
Мазкур лойиҳалар атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, чиқиндиларни полигонларга жойлаш ҳажмини камайтириш, қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш ва экологик барқарорликни таъминлаш каби мақсадларга хизмат қилади.
Шунингдек, чиқиндиларни ёқиш жараёнида чиқадиган зарарли моддаларнинг атмосферага тарқалишини чеклаш бўйича замонавий технологиялар жорий қилинади.
Бу ташаббуслар “яшил иқтисодиёт” тамойилларига мос келиб, Ўзбекистоннинг экологик барқарорлигини таъминлашга ҳамда келажак авлод учун тоза ва соғлом муҳит яратади.

Шесть регионов Узбекистана будут производить электроэнергию путем сжигания бытовых отходов в партнерстве с Китаем
В Узбекистане особое внимание уделяется реализации современных проектов, основанных на переработке отходов и получении из них энергии. В частности, одобрены соглашения о поставках отходов между Агентством по управлению отходами и развитию экономики замкнутого цикла при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата и ведущими экологическими компаниями Китайской Народной Республики.
В Узбекистане будут реализованы проекты по производству электроэнергии путем термической переработки отходов.
Эти проекты планируется поэтапно внедрять в Наманганской, Ферганской, Кашкадарьинской, Самаркандской, Андижанской, Ташкентской областях, а также в городе Ташкент.
Реализацией данных проектов займется ряд крупных компаний из Китайской Народной Республики, таких как China Everbright Group, Shanghai SUS Environment и China CAMC Engineering.
В связи с этим 24 марта текущего года были приняты постановления Президента Республики Узбекистан №116, №117 и №118 о мерах по реализации инвестиционных проектов по производству электроэнергии путем сжигания твердых бытовых отходов. Согласно этим постановлениям, в указанных регионах будут улучшены экологическая ситуация, внедрены современные решения и технологии в сфере переработки отходов, а также привлечены.
Кроме того, в соответствии с соглашениями о закупке электроэнергии и поставке твердых бытовых отходов, проектные компании будут гарантированно продавать произведенную электроэнергию АО «Узэнергосбыт» в течение 30 лет.
Инвестор и проект в 2025–2027 годах обеспечат запуск оборудования с производственной мощностью в следующих объемах:
- В Наманганской и Ферганской областях при участии China Everbright Group привлекаются инвестиции в размере 283 млн долларов США. В рамках проекта будет перерабатываться 3 тысячи тонн отходов в день, что позволит ежегодно производить 454 млн кВт/ч электроэнергии.
- В Кашкадарьинской и Самаркандской областях Shanghai SUS Environment привлечены инвестиции в размере 300 млн долларов США. Здесь также будет перерабатываться 3 тысячи тонн отходов в день, что обеспечит годовое производство 480 млн кВт/ч электроэнергии.
- В Андижанской и Ташкентской областях с участием China CAMC Engineering привлекаются инвестиции в размере 350 млн долларов США. За счет переработки 4 тысяч тонн отходов в день будет производиться 630 млн кВт/ч электроэнергии в год.
В целом:
— привлекаются иностранные инвестиции в размере 933 млн долларов США;
— перерабатывается 10 тысяч тонн отходов в день;
— ежегодно производится 1 млрд 564 млн кВт/ч электроэнергии;
— создается 950–1 000 новых рабочих мест.
Для информации: ранее глава государства ознакомился с этими проектами, и было сообщено о строительстве 8 заводов в нашей стране, которые будут производить электроэнергию и продукцию путем сжигания бытовых отходов.
Данные проекты направлены на охрану окружающей среды, сокращение объема отходов, размещаемых на полигонах, использование возобновляемых источников энергии и обеспечение экологической устойчивости.
Кроме того, будут внедрены современные технологии, ограничивающие выброс вредных веществ в атмосферу в процессе сжигания отходов.
Эти инициативы соответствуют принципам «зеленой экономики», способствуют обеспечению экологической устойчивости Узбекистана и созданию чистой и здоровой среды для будущих поколений.